Adana – nejen zemědělská velmoc Turecka


Na tureckém východním konci Středozemního moře se nachází kulturní region Çukurova. Tato rovinatá oblast je zároveň jednou ze zemědělsky nejproduktivnějších oblastí na světě. Velký objem tureckých zemědělských produktů pochází právě odtud. Díky této atraktivitě se tudy táhne pás měst s šesti miliony obyvatel a s hlavními centry v Adaně a Mersinu. A právě o Adaně si řekneme něco víc.

Adana je největším městem v oblasti a se svými více než dvěma miliony obyvatel také pátým největším městem v Turecku. Hezky na dvě pravidelné půlky ji dělí řeka Seyhan, která vytéká ze stejnojmenné nAdana_Merkez_Park_03ádrže na severu od Adany. Nádrž zároveň funguje jako vodní elektrárna a je významná kvůli zavlažování okolní půdy. Celkově je Adana velmi příjemným místem k bydlení. Protože kromě velké vodní nádrže a řeky se tu nachází mnoho příjemných parků a lesů, botanických zahrad a promenád, kde uvidíte místní obyvatele na pikniku nebo využívající zdejší venkovní posilovny. Tento fenomén je v Turecku poměrně populární a většinou ho provozují ženy, jejich muži na ně dohlíží z povzdálí.

Tepebağ_Rowhouses

Osmanská architektura v Tepebağ

Adana v současné době také hodně žije z cestovního ruchu. Ale dříve tomu tak nebylo. Centralizace ekonomiky v 90. letech způsobila, že velké množství továren v Adaně se zavřelo a přesunulo do Istanbulu. Společně s nimi nastal i odliv mozků a velká nezaměstnanost. Turismus však tuto díru zaplnil. A důvodů k návštěvě Adany je mnoho.

Na Adaně se nějak podepsala každá dějinná etapa a každá národní skupina, která tu kdy žila. Nejvíce památek ve městě je však z 15. a 16. století, pár osmanských památek se však také zachovalo zejména ve čtvrti Tepebağ. Symbolem Adany je však most Taşköprü. Tento most je jediná do chovaná památka z římské doby, konkrétně ze 4. století. Až do roku 2007 po něm směla jezdit auta a byl to tak nejstarší most, který se mohl tímto povolením „pyšnit“. Teď už po něm však přejedete pouze na kole nebo přejdete po svých. Mostů je tu však mnohem víc.

Oblíbenou součástí tureckých měst je hodinová věž a najdete ji i v Adaně. Měří 32 metrů a je dokonce nejvyšší hodinovou věží v Turecku. A okolo ní není nic jiného než tradiční rušný trh Kazancılar.

Je teda pravda, že pouze Modrá mešita v Istanbulu má šest minaretů?

Sabanci Merkez Camii

Sabanci Merkez mešita

Odevšud viditelnou dominantou města je však Sabancı Merkez mešita, která sice není nijak historická, ale je díky své mohutnosti nejnavštěvovanější. Zajímavý je počet jejích minaretů, protože jich je šest, a na prohlídce města v Istanbulu se dozvíte, že šest minaretů má jen tamní Modrá mešita (Sultan Ahmed cami). Možná byla jediná až do roku 1998, kdy byla mešita v Adaně postavena.

Sabancı je významná rodina tureckých obchodníků, která velkou část svého byznysu vybudovala právě v Adaně ve dvacátých letech, kdy zmizela arménská konkurence. Značku Sabancı nese ve městě mnoho dalších objektů. Kromě několika škol, bazénů, kulturního centra, knihovny, také divadelní festival.

Sabancı mezinárodní divadelní festival se koná v Adaně každý rok v dubnu a letošní sedmnáctý ročník se bude konat od 27. března do 30. dubna. Kromě teplého podnebí a vyzkoušení tradičního adanského kebabu   je to rozhodně jeden z dobrých důvodů, proč se v dubnu vypravit do Adany. Už máte letenky?