Co je Apostila a kde ji vyřídit? Máme pro vás návod!


V podnikatelském nebo osobním životě nastávají situace, kdy potřebujeme, aby český dokument byl platný také v Turecku a  byl místními orgány bez problémů akceptován. Může to být například (plná moc, rodný list, oddací list, výpis z rejstříků trestů nebo univerzitní diplom).

Mnohé turecké úřady a instituce tedy vyžadují, aby byl český dokument superlegalizován, opatřen tzv. vyšším ověřením neboli Apostilou. Co to však apostila je a kde ji vyřídit? To se právě dozvíte v našem článku.

Co je to superlegalizace a Apostila?

Superlegalizace je vyšší ověření listin, jehož cílem je potvrzení pravosti dokumentu a vyloučení padělků. Apostila (Apostille – ověřovací doložka) ověřuje pravost dokumentů. Na dokument je přidáno ověřovací razítko a ověřovací doložka. Na to, jak vypadá apostila vydaná Ministerstvem zahraničních České republiky, se můžete podívat na tomto obrázku.

Jak zařídit Apostilu?

Superlegalicae a získání apostily je poměrně složitý a časově náročný proces. Musíte totiž vědět, na jaký dokument, který úřad dává apostilu. V nejčastějších případech to je Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, ale bývá to také Ministerstvo spravedlnosti atd. Obě instituce sídlí v Praze.

Pozor také na to, že na dokumenty vydané nebo ověřené CzechPointem není možné apostilu vydat. Tyto dokumenty je možné používat jen v ČR a nejsou určeny pro zahraničí. Apostila je tedy možná jen na kopie dokumentů ověřených notářem nebo advokátem. Dokumenty vydané advokátem se pak ještě pro použití v zahraničí musí ověřit na advokátní komoře.

Apostila Česká republika

Apostila vydaná Ministerstvem zahraničí České republiky

Abychom vám ušetřili starosti a čas, tak kromě ověřených překladů pro vás zajistíme také všechna potřebná razítka včetně apostily. Stačí, když nám napíšete na info@ceskoturecko.cz nebo zavoláte na +420 736 177 368 a domluvíme se s Vámi na podrobnostech.

Kolik stojí apostila a co k tomu potřebuji?

Pro to, aby vám úřad vydal apostilu, potřebujete zaplatit 100 Kč, a to ve formě kolku. Na úřadech neberou hotovost a ani není možné tam platit kartou. Takže před cestou na ministerstvo se také musíte zastavit na poště a zakoupit si kolek. Tento kolek pak ověřující úřad nalepí na dokument a tím se stvrzuje, že byl poplatek za apostilu zaplacen.

Pozor na pracovní dobu

Než se na Ministerstvo zahraničích věcí ČR nebo Ministerstvo spravedlnost ČR vydáte, dejte si pozor na pracovní dobu.
Ale zato vám apostilu vydají na počkání. Tedy pokud ji nebudete chtít pro více než 5 dokumentů najednou. To se s nimi pak musíte domluvit individuálně, kdy a jak pro vás apostilu pro tolik dokumentů udělají.

Jak tedy vidíte, příprava a zajištění dokumentů pro zahraničí může být někdy velmi komplikovaná a časově náročná. My v ČeskoTurecko máme praxi a zkušenost s vyřizováním těchto dokumentů a dokážeme pro vás bez problémů zařídit vše od A po Z.

Stačí, když se na nás obrátíte na emailu info@ceskoturecko.cz nebo telefonicky na +420 736 177 368 a rádi vám poradíme, jak na to, nebo pro vás dokumenty rovnou vyřídíme.

Mezi ty nejčastější dokumenty, které pro naše české a turecké klienty vyřizujeme patří:

 • Ověřený soudní turecký překlad českých dokumentů potřebných pro svatbu v Turecku (Rodný list, Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství)
 • Ověřený český překlad tureckých dokumentů (turecké univerzitní diplomy, vysvědčení, certifikáty)
 • Plná moc platná v Turecku
 • Exportní registrační formulář pro vývoz do Turecka (Exporter Registry Form)
 • Faktury (vidimace Hospodářskou komorou České republiky)
 • Listiny vydané finančními orgány
 • Certifikáty a pracovní osvědčení
 • Ale také další dokumenty (oddací list, rozsudek o rozvodu či úmrtní list)

Získáme pro vás Apostilu a ověříme dokumenty na těchto místech:

 • Ministerské zahraničních věcí České republiky
 • Ministerstvo spravedlnosti České republiky
 • Advokátní komora
 • Notářská kancelář
 • Turecké velvyslanectví v Praze
 • Hospodářská komora České republiky
 • a další

Zejména pro dokumenty potřebné ke svatbě v Turecku je také nutné mít k ověření ještě dodatečné ověření od Tureckého velvyslanectví v Praze. Toto ověření nelze získat na počkání a vždy je nutné si jej vyzvednout až následující pracovní den. Dokumenty k ověření většinou na Tureckém velvyslanectví přijímají v pracovní dny do 12:00 hod.

Jejich vyzvednutí je pak možné následující pracovní den dopoledne od 9:00 hod. Na podrobnostech se však vždy domluvte s místním pracovníkem velvyslanectví. Platba za ověření je možná pouze v hotovosti v EUR a nelze platit v Kč nebo kartou.

Turecká apostila

Apostila vydaná v Turecku

Kromě vyřízení apostily pro vás zařídíme také ověření soudního tureckého překladu na Tureckém velvyslanectví v Praze. Vše v jednom a správně.

Pomůžeme vám ušetřit starosti a čas s vyřizováním apostily a dalších dokumentů do Turecka. Všechny dokumenty dokážeme také vyřídit a obstarat korespondenčně, takže nikam nemusíte chodit. Jen nám dokumenty k překladu nebo ověření pošlete poštou. My vám hotové dokumenty pošleme kamkoliv po Česku. Díky spolupráci s expresními zasílatelskými společnostmi (DHL, TNT, FedEx) vám je můžeme také poslat kamkoliv do světa.

Naší velkou výhodou je velká flexibilita, preciznost, rychlost a výhodná cena. Neváhejte se tedy na nás kdykoliv obrátit na info@ceskoturecko.cz nebo telefonicky na +420 736 177 368 a rádi pro vás zařídíme.