Ankara – turisty opomíjené hlavní město Turecka


Ankara je od roku 1923 hlavním městem Turecka. Ankara je přibližně pětimilionové kosmopolitní město, nacházející se ve střední Anatolii.

Historie Ankary sahá daleko do minulosti a prý tu před pěti tisíci lety žili Chetité, ty pak vystřídali Frýkové, Lýdové, Peršané, Galatové a Řekové. Význam Ankary však vzrostl až po první světové válce. Osmanská říše válku prohrála. Vítězné velmoci měly v plánu říši, která za největší slávy sahala od Budapešti přes Bagdád až do Alžíru, rozdělit mezi sebe a okolní státy. Turecku měla zůstat jen střední Anatólie.

Ankara: Hlavní město Turecka

Roku 1920 svolal generál a budoucí první prezident Turecké republiky Mustafa Kemal dne 23. dubna do Ankary Velké národní shromáždění k prvnímu zasedání. Na tehdejší poměry to byla nevídaná drzost, jelikož tou dobou sultánská vláda čekala na rozsudek mírové smlouvy a vojska čtyř evropských vítezů si měla rozdělit to, co z Osmanské říše po prohrané válce ještě zbylo. Mustafa Kemal, ten tolikrát opěvovaný Atatürk, přesunul hlavní město z Istanbulu do Ankary. Jako voják a stratég rozhodl, že srdce Turecka musí být uprostřed země, aby si napříště vojáci nepřítele nemohli vystoupit do hlavního města rovnou z válečných lodí. Proto ze zastrčeného místa, kterému se odjakživa říkalo Angora, město angorské vlny a angorských koček začal budovat centrum moderního sekulárního Turecka. Sèvreská smlouva o rozdělení říše se nakonec nenaplnila a Turecko se od té doby rozkládá v hranicích, ve kterých ho známe dnes.

Ankara Mustafa Kemal Atatürk

Ankara má pro řadu Turků symbolický význam, ale její kulturní a ekonomický význam zdaleka nedosahuje takové míry jako v případě Istanbulu. Ankara je ale stále místem, kde byla vyhlášena nezávislost a založen moderní turecký stát, stojící na západních hodnotách. Stejně tak, jako Turci nadávají na nepřekonatelný chaos Istanbulu, kritizují i nezajímavost a šedost hlavního města plného úřadů a státních institucí. Z tohoto důvodu do Ankary ani turisté moc nezavítají a pokud ano, představuje pro ně jen zastávku na cestě dále na východ nebo západ.

Ankara Hlavní město Turecka

Ankarské centrum města a památky

Centrem nového města je náměstí Kızılay se sochou Atatürka na koni a bulvár, jak jinak než Atatürkův. Mezi nejnavštěvovanější památky v Ankaře patří jednoznačně Anıtkabir – Atatürkovo mauzoleum, dále Muzeum anatolských civilizací. Za návštěvu stojí také obrovská mešita Kocatepe a výzvou může být také snaha neztratit se na místním rušném trhu. Mezi další historické památky a turistické zajímavosti v Ankaře pak patří zejména Ankarská citadela, kde v jejím okolí můžete navštívit zbytek starých domů. Pokud však máte radi muzea, můžete navštívit průmyslové muzeum Çengelhan Rahmi M. Koç Museum nebo Archeologické a uměleckém muzeum Erimtan.

Stejně jako celé Turecko se nemůže Ankara rozhodnout, jestli patří více do Evropy nebo do Asie, v Ankaře je možné vidět stará osídlení z dávných dob Chetitů, Osmanů, Řeků i Římanů. Starší část města se nazývá Ulus a dominuje jí citadela na kopci s výhledem na celé město. Ze staré zástavby však nezbylo mnoho, kromě hradu a pár osmanských domečků zejména Augustův chrám přes 2000 let starý. Ke staré části patří také chudinské čtvrti, neúmyslně vypadající jako kopie jihoamerických slumů.

Ankara pohled na město

Rozpadlé domky a bosé děti hrající si v klikatých nedlážděných uličkách přechází v nové město, turecky Yenişehir, které reprezentují obrovské bulváry s rozlehlými parky, panelové domy a mrakodrapy. Nachází se tu také všechna velvyslanectví, vládní budovy a prezidentský palác. Tedy nacházel se tu prezidentský palác. Všichni turečtí prezidenti měli své sídlo v paláci Cankaya, ale prezident Recep Tayyip Erdoğan si za 7,6 miliard korun nechal na okraji města postavit palác nový a otevřel jej 29. října 2014 při výročí vzniku turecké republiky. Tento palác s tisíci místnostmi má spojovat moderní prvky s tradicemi Seldžucké říše.

Ankara prezidentský palác

Prezidentský palác v Ankaře, který nechal postavit Recep Tayyip Erdoğan

Anıtkabir – Atatürkovo mauzoleum

Mauzoleum zakladatele Turecké republiky, Mustafy Kemala Atatürka je stavba tureckého architekta Emina Onata, do níž Turci přicházejí jako do svatyně. Je zde pochován jak první turecký prezident, ale od roku 1973 zde také odpočívá v pokoji druhý prezident turecké republiky İsmet İnönü.

Ankara Mauzoleum

Anıtkabir – Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka

 

V Atatürkově mauzoleu také můžete potkat čestnou stáž, která bdí na oba zesnulé turecké prezidenty. Hrobka druhého prezidenta İsmeta İnönü se nachází naproti místu posledního odpočinku Mustafy Kemala Atatürka. Součástí památníku je také výstava jeho osobních věcí a darů zahraničních státníků z časů jeho vlády. Můžete tu také vidět jeho osobní automobil a další historické zajímavosti. Mauzoleum Anıtkabir je také místem konání pietních akcí a místem setkání Turků připomínající si založení Turecké republiky.

Řeka Ankara Çayı

Ankarou také protéká malá nevýznamná řeka turecky zvaná „Ankara Çayı“, která byla pověstná svým velkým znečištěním a neměla žádné praktické využití a v létě nepříjemně zapáchala. V minulosti zde byly snahy o vyčištění řeky, takže se v poslední době podařilo problém vyřešit.

Co vše je z Ankary?

Ještě před republikánskou érou byla Ankara známá především angorskou vlnou. Angorská koza, kočka nebo králík, ti všichni pochází odtud. Oblast Ankary a okolí je také významným vinařským regionem a také tady můžete koupit jedinečný ankarský med.

Pokud chcete v Ankaře také ochutnat pravou tureckou kuchyni připravující místními kebaby a dönery, navštivte určitě restauraci Hacı Yıldız Aspava. Pokud si naopak chcete užit jedinečný výhled na celou Ankaru, můžete zajít na jídlo či pití do restauraci Divan Cafe & Restaurant.

Ankara: Velvyslanectví České republiky

V hlavním městě Ankaře se také nachází Velvyslanectví České republiky v Turecku. Najdete jej na adrese: Kaptanpasa Sokak No. 15, Gaziosmanpaṣa. České velvyslanectví je z moderního ankarského letiště Esenboğa vzdáleno asi 40 km. Z autobusového nádraží Ankara (Aşti) Otogarı se lze do centra dopravit metrem (stanice Kizilay) a k českému velvyslanectví autobusem či dolmušem. Více informací a kontakty na české velvyslanectví najdete přímo na webových stránkách Českého velvyslanectví v Ankaře.

Na první pohled se Ankara jeví jako turisticky nezajímavá destinace, a že tu krom Atatürkova mauzolea nic dalšího není, ale pokud chcete poznat Turecko z více úhlů pohledu, do Ankary se určitě podívejte. Ceny jsou tu mnohem příznivější než v hlavních turistických destinací v Turecku a lidé vás neuvidí jen jako zdroj peněz. Ovšem, pokud budete chtít koupit nějaký hezký pohled, v Ankaře takový rozhodně nepořídíte.