Česká umělkyně Rína Bon vystavuje v Istanbulu


Zveme vás na istanbulskou výstavu obrazů české umělkyně s uměleckým jménem Rína Bon. Výstava s názvem Spirit se koná od 18. února 2023 do 4. března 2023. Výstavu inicioval samotný galerista, který se seznámil s Rínou v létě 2022 při její první návštěvě Turecka a pozval ji, aby do Istanbulu přijela na několik týdnů tvořit.

Výstava je umístěná v historické budově Kurşulnu Han v druhém patře navrženém Mimar Sinanem, nejvýznamnějším architektem Osmanské říše. Samotné místo výstavy je bonusem návštěvy výstavy. Nachází se totiž v historické části Istanbulu a je doslova prosáklé historií. Založení tohoto osmanského hostince se datuje již roku 1200 a Mimar Sinan je vetknutý do historie této budovy. Navrhl právě druhé patro tohoto hanu, kde probíhá výstava.

výstava Istanbul

V komplexu sídlí mnoho umělců, které můžete potkat na ochozu, a pokud budete mít štěstí umožní vám nahlédnout do svého ateliéru.

Česká umělkyně Rína Bon v současnosti působí v Praze. Narodila se v Uherském Hradišti, ale vyrůstala v srdci Prahy nedaleko Staroměstského náměstí. K oběma místům ji vážou vzpomínky z dětství a mládí, ke staré Praze, místům s historií, stejně jako k moravské kultuře. Rína procestovala část světa. Žila 11 let v Austrálii, kde vystudovala Interior Design a poté se převážně věnovala Designu po dalších 10 let.

výstava Istanbul

Protože malování je Ríninou celoživotní vášní, její profesionální dráha ji přes všelijaké kličky vždy dovedla k tvorbě. I ve svých designech několikrát malovala mural. Rína je ovlivněna moderními klasiky 20 století, ale propůjčuje svým dílům osobitý, občas až naivně realistický vzhled.

Výstava české autorky je rozdělena do tří souborů.

Spirit of inner child – umělkyně se snaží tímto dílem vysvětlit důležitost v sobě živit vlastnosti, které přisuzujeme dětem. O vlastnosti, které přicházíme v období dospívání a dospělosti. Radovat se z maličkostí a oceňovat, zároveň prožívat a uvědomovat si běžné momenty v životě, které v dnešní zrychlené době přecházíme. Chce tím říci to, že pravá radost pochází ze života samého, proto by jsme měli být pozornější. V souboru naleznete tyto myšlenky vyjádřeny v symbolech. Zde se vám naskýtá prostor pro zamyšlení.

výstava v Istanbulu

Druhá část výstavy je zaměřena na samotný Istanbul a na období, kdy zde Rína tvořila. Istanbul ji učaroval. Při objevování tohoto města podniká výpravy za místy, které později s ní na tolik rezonují, že je vtiskne do svých děl. V této části naleznete místa Istanbulu a symboly tohoto města, které nepostradatelně k Istanbulu patří.

Třetí část obsahuje obrazy, které jsou inspirovány postoji k moderní zrychlené době.

Vstup na prodejní výstavu je zdarma.

Adresa: Arap Camii Mahallesi Kürekçiler Kapısı Sokak Kurşunlu Han, D:No:47/7, 34421 Beyoğlu6
Otevírací doba galerie Po – So 10:00 – 18:00 hod.