České sklo, design a svítidla na prezentační akci na českém velvyslanectví v Ankaře


Dne 25. září 2017 se v reprezentativních prostorách rezidence velvyslance České republiky uskuteční prezentace českého designu a výrobků z českého skla, lustrů a bižuterie. České skleněné výrobky se v Turecku již tradičně těší velké oblibě a jsou zde vyhledávaným zbožím. V minulosti například turečtí obchodníci hledali v České republice české dodavatele sklářských výrobků

Česká republika se také například podílela na rekonstrukci 10 velkých lustrů (Atom avizeler) v tureckém parlamentu, které byly poničeny během pokusu o vojenský převrat 15. července 2016 zásahem rakety a následnou tlakovou vlnou. Jednalo se o dar české vlády a opravu lustrů ve vstupní hále před jednacím sálem provedla česká rodinná firma Huňát. Lustry byly původně dodány v roce 1958 z Kamenického Šenova barterovým obchodem za tabák.

Další česká firma Preciosa dodala do navazující chodby tureckého parlamentu menší lustry (celkem asi 20 kusů).

České sklo v Ankaře

Představení českých sklářských výrobků v prostorách rezidence českého velvyslance Pavla Kafky proběhne formou krátkých (max. 10 minut) prezentací českých firem. Následně proběhne recepce. V prostorách rezidence bude možné také vystavit výrobky jednotlivých českých firem. Vystavená kolekce sklářských výrobků bude následně prezentována také během recepce u příležitosti českého státního svátku – Den vzniku samostatného československého státu. České sklářské výrobky také mohou být vystaveny v některých předních místních galerií.

české sklo

Celý projekt prezentace českého skla na velvyslanectví ČR v Ankaře je financovaný Ministerstvem zahraničních věcí v rámci programu ekonomické diplomacie. Velvyslanectví ČR v Ankaře také nabízí možnost dopravy prezentovaných sklářských výrobků z Prahy do Ankary (dodávkou Mercedes Vito). Předměty deklarované jako propagační materiály je nutné dodat na konci srpna 2017 na MZV ČR v odpovídajícím balení pro transport.

Pokud máte zájem zúčastnit se prezentace českého skla v Ankaře,  neváhejte se obrátit na obchodního radu Erika Siegla erik_siegl@mzv.cz.