Česko tvoří skvělí lidé – nové video propagující ČR v zahraničí


V polovině prosince 2016 Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (MZV ČR) představilo propagační videospot s názvem „Česko tvoří skvělí lidé“ neboli v angličtině „Czechia Has Marvellous People“. Nový videospot bude sloužit k propagaci ČR v zahraničí a bude promítat například na podnikatelských seminářích, které jsou součástí cest ministra i dalších představitelů českého státu do zahraničí. Na serveru youtube má anglická verze spotu již více než 112 000 shlédnutí a video se dostalo do top 15 trendy videí zmíněného internetového serveru pro sdílení videosouborů.

Česko tvoří skvělí lidé

Nový videospot bude možné využít i v rámci recepcí a kulturních akcí, na kterých se podílejí české zastupitelské úřady v zahraničí. V klipu se objevují význačné současné české osobnosti z řady oblastí jako například Jaromír Jágr, Petra Kvitová, Jan Saudek a další. Hned po svém uvedení si kromě pochvaly získalo také kritiku. Někteří lidé videu vyčítají že se v něm objevuje příliš mnoho můžu a také, že piano, které hraje v klipu ústřední roli není české výroby.

Na tento fakt poukázal český výrobce pian společnost PETROF, jejíchž historie sahá až do roku 1864, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír. Firma PETROF je v současnosti největším výrobcem akustických klavírů a pianin v Evropě a firma je zpět v rodinných rukou. MZV ČR vysvětlilo tuto „vadu na kráse“ tím, že použili piano, které aktuálně bylo v sále v prostorách Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU).

Czechia Marvellous People Piano

Videospot v Černínském paláci v rámci předvánočního setkání s dvěma stovkami podnikatelů slavnostně představili premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Celkové náklady na výrobu videospotu byly zhruba jeden milion korun a výrobu zaplatilo MZV ČR. Vznik klipu také podpořili zástupci Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy. Videospot vytvořila společnost Intuitive Production, s.r.o. v 9 jazykových verzích a je k dispozici ke zhlédnutí na webových stránkách MZV.

Czechia Has Marvellous People

Video má za cíl ukázat, že Češi jsou uznávanými odborníky v mnoha odvětvích lidské činnosti, od vědy, průmyslu a inovačního prostředí přes sport až ke kultuře či gastronomii a proto je mottem nového spotu „Česko tvoří skvělí lidé“. V polovině července totiž také Česká republika zaregistrovala v databázích OSN také překlad jednoslovného názvu Česko. V angličtině je tedy uveden jako Czechia a jeho ekvivalenty jsou nyní přesně dány i pro zbývající oficiální jazyky OSN. Dříve používané slovo Czech totiž neoznačuje zemi, ale znamená spíše Čech nebo český. Doplněním jednoslovného názvu Czechia se pro Českou republiku se fakticky nic nemění, ale svět si musí na toto označení zvyknout, podobně, jako si na „Česko“ museli zvyknout Češi. Cílem zmíněného videospotu „Czechia Has Marvellous People“ je právě propagace názvu Czechia v zahraničí.