ČeskoTurecko na slavnostní recepci u příležitosti založení Turecké republiky


V hotelu InterContinental Praha se včera 30. 10. 2017 konala slavnostní recepce u příležitosti tureckého státního svátku a 94. výročí založení Turecké republiky dne 29. 10. 1923.

Slavnostní recepci již tradičně pořádalo Velvyslanectví Turecké republiky v Praze a na tuto vrcholnou diplomatickou událost pozvalo nejrůznější vážené hosty a přátelé Turecka a česko-tureckých obchodních a kulturních vztahů. Mezi po účastníky slavnostní recepce v pražském hotelu nedaleko jedné z nejatraktivnějších ulic v Praze tak bylo možné zahlédnout například zástupce Americké armády, Švédska, Indie, Kazachstánu, Slovenska a dalších zemí. Akce se také účastnili akademičtí pracovníci z Turkologie z Karlovy univerzity v Praze, první velvyslanec České republiky v Turecku, turkolog, diplomat a překladatel Tomáš Laně.

Tomáš Laně například přeložil z turečtiny do češtiny knihu Poslední vlak do Istanbulu slavné turecké spisovatelky Ayşe Kulinové. Ta se letos zúčastní Festivalu spisovatelů Praha, který se bude konat ve dnech od 10. do 15. listopadu 2017. Více informací o spisovatelce Ayşe Kulinové a o Festivalu spisovatelů Praha se dozvíte v článku zde.

Českou republiku a Turecko spojuje ČeskoTurecko

Slavnostní recepce Velvyslanectví Turecké republiky v Praze u příležitosti tureckého státního svátku a 94. výročí založení Turecké republiky se také účastnili zástupci ČeskoTurecko / ÇekTürk paní Ece Ergüney a pan Milan Hnátek. Oba stojí za vznikem projektu ČeskoTurecko, které již od roku 2013 pomáhá českým firmám s obchodováním v Turecku a je lídrem česko-turecké komunity. Turecky psané příspěvky na ÇekTürk jsou jedinečným zdrojem informací o České republice v turečtině. Facebookovou stránku Česko Turecko / Çek Türk aktuálně sleduje více než 2100 fanoušků. Také české webové stránky ČeskoTurecko jsou velmi užitečným zdrojem informací o Turecku a blog nabízí zajímavé čtení z nejrůznějších oblastí. ČeskoTurecko také sleduje a napomáhá úspěchu českých firem v Turecku. O tom, jak se některým českým firmám v Turecku daří, se dozvíte zde.

milan hnátek ece ergüney

Na úvod slavnostní recepce zazněla turecká a česká hymna, následoval projev velvyslance Turecka v České republice pana Ahmet Necati Bigaliho, který uvítal všechny vážené hosty a přečetl také vzkaz od tureckého prezidenta. Za Českou republiku přednesl projev náměstek ministra zahraničních věcí ČR pan Martin Tlapa. Ten ve svém projevu také zmínil důležitost spolupráce mezi Českou republikou a Tureckem.

Martin Tlapa projev

Pozvánka na basketbalový zápas

Celá slavnostní recepce u příležitosti založení Turecké republiky se nesla ve velmi přátelském duchu, o čemž také svědčí osobní pozvání pana velvyslance Ahmet Necati Bigaliho na dnešní basketbalový zápas mezi istanbulským týmem Beşiktaş a českým týmem ČEZ Basketball Nymburk, kteří se střetnou dne 31. 10. 2017 od 18:30 hodin v hale Sportovní centrum Nymburk. Tento jistě napínavý zápas je součástí Basketball Champions League.