ČeskoTurecko uvádí: Malý festival velkých filmů


Nápad prezentovat v Praze tureckou kinematografii vznikl v kanceláři ČeskoTurecko již před několika měsíci. Slovo dalo slovo, a první promítání máme za sebou. 18. března 2015 proběhlo první promítání v pražské čítárně Unijazz a další se chystají. Jsme nesmírně potěšeni, že jsme s Unijazz navázali dlouhodobou spolupráci a turecké filmy se v čítárně budou promítat každý měsíc minimálně do června.

Těšíte se? My ano!

V pražském kině Lucerna, či při pročítání kulturních tipů v novinách, narazíte často na pozvánky na různé filmové festivaly. Festival íránských filmů, skandinávských, indických, italských či bulharských. Pozvánka na přehlídku tureckého filmového umění však stále chybí. Proto jsme se v ČeskoTurecko rozhodli alespoň našimi projekcemi zacelit tuto mezeru. Samozřejmě, naše akce je menšího rozsahu, ale cíl má společný – přiblížit nám všem poněkud neznámou a opomíjenou kinematografii, která má divákům rozhodně co nabídnout. A kdo ví, třeba je to první krok k tomu mít za pár let v novinách také vlastní pozvánku na pořádný velký festival tureckých filmů.

Na první filmové projekci mohli diváci shlédnout film Nesprávný růženec režiséra Mahmut Fazil Coşkuna. Děj filmu se odehrává v Istanbulu, který patří u tureckých režisérů k oblíbené filmové lokalitě. S Istanbulem je dokonce úzce spjato konkrétní téma filmů – chudý a obyčejný člověk z malé vesničky či zemědělské oblasti Turecka zamíří do velkoměsta, plný očekávání naplnit své velké sny, přičemž se však v závěru dočká ještě většího zklamání. Oním velkoměstem je téměř vždy právě Istanbul. V očích mnoha Turků je totiž toto město ztělesněním snů o lepším životě.

Druhá filmová projekce proběhne v Unijazzu ve středu 15. dubna 2015. I další film se bude odehrávat v Istanbulu. Oproti melodramatu Nesprávný růženec však tentokrát půjde na pomezí komedie a dramatu, o čemž svědčí už jeho název – Klub smolařů (Loser’s Club/Kaybedenler Kulübü). Film režiséra Tolga Örneka je inspirován skutečnou událostí a řadí se k nejlepším filmovým počinům roku 2011. Hlavními představiteli filmu jsou Kaan a Mete, jež po půlnoci vysílají vlastní pořad v rádiu. Hovoří o svých každodenních problémech a dotýkají se záležitostí, jež jsou v turecké společnosti tabu. Program brzy získá popularitu, jež se promítne i do života Meta a Kaana.kaybedenler-kulubu_5707636