Den vítězství Turků nad Řeky – Zafer Bayram


V Turecku se každoročně dne 30. srpna slaví Den vítězství (turecky Zafer Bayram). V tento den si Turci připomínají klíčové vítězství nad Řeky v bitvě Dumlupinar v roce 1922. Výsledek této bitvy, která se konala v provincii Kütahya v západním Turecku, určuje celkový výsledek turecké války za nezávislost (1919-1923). Přestože zahraniční síly opustily Turecko až na podzim toho roku, Turci přijali 30. srpen jako datum celkového vítězství tureckých vojsk. Státním svátkem se tento den stal v roce 1935.

Zafer Bayram Turecko

Každoročně se na konci srpna lidé účastní vojenských přehlídek, které se konají v mnoha velkých městech po celé zemi. Letecké síly předvádějí slavnostní lety, kdy vypouštějí do vzduchu červenobílé dýmovnice, symbolizující tureckou vlajku. Konají se také slavnostní průvody přehlídky ozbrojených sil a další akce vojenských sil. V tento den každoročně vojenské školy pořádají promoce. Lidé zdobí okna vlajkami a obrazy M. K. Atatürka, tak jako u dalších státních svátků.

Státní úředníci se účastní slavnostního obřadu v Atatürkově mauzoleu (Anıtkabir) v Ankaře. V Atatürkově mauzoleu se scházejí také lidé a vytváří obrovský živý portrét M. K. Atatürka. V úterý 26. srpna 2014 se v Anıtkabir sešlo na 6000 lidí v černém, kteří vytvořili světově největší portrét M. K. Atatürka. Předpokládá se, že tento počin bude zapsán, jako Guinnessův světový rekord.

V tento den (Zafer Bayram) bývají časté uzavírky v dopravě a městská hromadná doprava může mít pozměněné jízdní řády. V Istanbulu na Vatan Cadessi se budou v neděli 30. 8. 2014 mezi 7 a 16 hodinou konat oslavy, které zapříčiní uzavírku některých ulic. Uzavírky ulic se budou měnit v závislosti na čase a účasti davu na oslavách. Přesný rozpis uzavírek najdete na tomto odkaze.