Dnes získáte hodinu navíc. V Turecku až za 14 dní!


Poslední říjnová neděle bude v České republice o hodinu delší. Ve tři hodiny v noci se totiž ručička hodinek posunula zpět a přestává platit tzv. „letní čas“. V České republice se od roku 1996 na letní čas přechází poslední neděli v březnu a končí právě poslední neděli v říjnu.

Před rokem 1996 byl obvykle konec letního času již poslední neděli v září. Každoroční letní čas byl v bývalém Československu zaveden roku 1979. Světovým unikátem bylo také zavedení tzv. „zimního času“ v roce 1949, kdy byl čas posunut o jednu hodinu dozadu, což bylo vysvětlováno příznivějším rozložením zátěže pro elektrárny vyrábějící proud a tím úspora nákladů.

Zavedení letního času má také své ekonomické výhody způsobené úsporou elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení, jelikož většina lidí je aktivnější večer (po západu slunce) než ráno (před východem slunce). V současné době se však ozývají hlasy, že výhody změny času jsou zanedbatelné a naopak mají nepříznivý vliv na zdraví obyvatelstva.

zmena_casu_ceskoturecko_smallPodobně jako v České republice, také v Turecku se přechází pravidelně na letní čas, který však končí v roce 2015 až v neděli 8. listopadu 2015. Do té doby se tedy časový posun mezi Českou republikou zvýší z jedné hodiny na hodiny dvě. Opožděný konec letního času v Turecku je odůvodňován případným nedorozuměním před nadcházejícími parlamentními volbami. Tyto opakované parlamentní volby budou v Turecku až 1. listopadu 2015, ale jelikož turečtí občané žijící například v České republice jdou k urnám již 25. října 2015, čas se poslední říjnovou neděli měnit nebude. Přesto se však nepodařilo předejít případným nedorozuměním, jelikož zejména nejrůznější chytrá zařízení jsou nastavena na automatickou změnu času a nejsou si vědoma turecké výjimky, a proto automaticky ukončila letní čas již 25. října 2015, což obyvatelům způsobuje nemalé komplikace.

Standardní časový posun mezi Českou republikou a Tureckem je 1 hodina dopředu. Takže zatímco v České republice máme 12:00 hodin, v Turecku je již 13:00 hodin., na což je třeba myslet zejména během sjednávání telekonferencí nebo obchodních jednáních na Skype, aby nedošlo k mýlce.