Dva turečtí studenti stále nemají hostitelskou rodinu. Najdou ji?


Jak řekla slavná Princezna Diana: „Rodina je to nejdůležitější na světě“. Není tedy nic hodnotnějšího než se pro někoho stát rodinou, i když třeba jen na jeden rok. Tato příležitost se českým rodinám nabízí díky hostitelskému programu AFS.

ČeskoTurecko, které již od roku 2013 podporuje nejen obchodní vztahy mezi Českou republikou a Tureckem, se rozhodlo využít svých možností a spojit síly v hledání hostitelských rodin pro dva mladé studenty Hur a Kıvanç z Turecka, kteří svou hostitelskou rodinou stále nemají.

turečtí studenti

Profily a krátké představení obou tureckých studentů najdete zde:

Princip hoštění zahraničních studentů je jednoduchý. Česká hostitelská rodina nezištně poskytuje studentovi zázemí své rodiny, tzn. ubytování a stravu včetně obědů ve škole, a přijímá studenta jako nového člena své rodiny.
Odměnou této hostitelské rodině budou nezapomenutelné chvíle, možnost poznat novou kulturu a získat zajímavé zkušenosti s novým členem.

Většina zahraničních studentů přijíždí do České republiky na konci srpna na jeden školní rok. Chlapci, 16letý Hur z tureckého města Tekirdağ a 18letý Kıvanç z města Kocaeli nedaleko Istanbulu, své české hostitelské rodiny stále nemají. Jelikož tito turečtí studenti přiletí do Česka již za měsíc, je nutné jim najít hostitelské rodiny do příštího týdne.

Najdou turečtí studenti svou hostitelskou rodinu?

ČeskoTurecko napomáhá překonávat bariéry mezi oběma zeměmi a vyvracet zažité stereotypy, proto jsme se rozhodli využít síly, které mají naše hojně navštěvované weby ČeskoTurecko a ÇekTürk, a pomoci najít pro „kluky z Turecka“ české hostitelské rodiny, aby také oni mohli zažít nezapomenutelný školní rok v České republice. Věříme v sílu naší největší česko-turecké komunity na Facebooku, která čítá více než 2350 fanoušků. Podaří se nám tedy najít hostitelskou rodinu pro turecké studenty?

Jelikož již opravdu nezbývá mnoho času pro nalezení rodiny, nabízí se také možnost tzv. uvítací hostitelské rodiny, která hostí studenta na 3 měsíce (do konce listopadu) s možností prodloužení hoštění do konce školního roku. Vždy záleží na domluvě mezi rodinou a hostem.

Studenti chodí na českou střední školu v místě bydliště hostitelské rodiny, školu domlouvá po domluvě s rodinou organizace AFS, která také tyto programy organizuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o mezikulturní výměnu, je žádoucí, aby alespoň jeden z rodičů byl Čech a doma se mluvilo česky. Účelem programu je, aby se AFS student-studentka stali právoplatným členem své hostitelské rodiny, integrovali se co nejvíce do společnosti, ve škole si našli kamarády, poznávali naši zem a lidi, naučili se česky a tím přispěli k toleranci a porozumění mezi kulturami a národy.

Že se opravdu jedná o nezapomenutelný zážitek, jak pro studenta, tak pro samotnou hostující rodinu, se také můžete přesvědčit ve videu od Bertana z Turecka, který program od AFS absolvoval před 3 roky.

Ze zkušeností hostitelských rodin vyplývá, že přítomnost zahraničního studenta přináší nové zážitky, nové zkušenosti a informace o zvycích a tradicích v jiných zemích a v neposlední řadě napomáhá i odbourávání jazykových bariér. Jestliže se tedy chcete více seznámit s tureckou kulturou, můžete se stát rodinou pro chlapce Hur a Kıvanç z Turecka.

Pokud se tedy chcete stát hostitelskou rodinou nebo víte o někom, kdo by se jí mohl stát, kontaktujte přímo koordinátorku hostitelského programu:

Monika Janovská,
monika.janovska@afs.org,
+420 602 33 44 27

V případě jakýchkoliv dotazů je vám také plně k dispozici.