ENERGO-PRO bude investovat v Turecku, Akbank poskytne úvěr 166 mil. USD


V pátek 26. srpna 2016 přijal v Černínském paláci náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa vlastníky české skupiny ENERGO-PRO a vrcholné vedení významné turecké privátní banky Akbank.

ENERGO-PRO bude investovat v Turecku

Hlavním předmětem jednání byla významná investice nadnárodní skupiny ENERGO-PRO, která postaví novou vodní elektrárnu s přehradou o instalovaném výkonu 99,5 MW na řece Aras na severovýchodě Turecka. Tento mezinárodní provozovatel vodních elektráren se sídlem v Praze tak významně posiluje své aktivity v Turecku.

Jednání MZV Energo-Pro Akbank Praha Turecko

Logo Energo-Pro

Skupina ENERGO-PRO v Turecku již provozuje pět vodních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 95 MW. Patří tak mezi přední operátory těchto zdrojů v Turecku a hodlá svou pozici dále upevňovat jak akvizicí kvalitních elektráren, tak budováním nových na zelené louce. Do skupiny ENERGO-PRO patří v Turecku říční kaskáda Resadiye na řece Kelkit se třemi elektrárnami, dále elektrárny Hamzali a Aralik.

Logo AkbankNa spolufinancování nového energetického projektu na řece Aras se podílí právě Akbank, která je druhou nejsilnější privátní tureckou bankou. Akbank byla založena v roce 1948 v Adaně a v současné době je spoluvlastněna tureckým Sabancı holdingem, který patří rodině Sabancı, jedné z nejbohatších rodin v Turecku.

Akbank poskytne úvěr 166 mil. USD

Během pátečního společného jednání v Černínském paláci byla za přítomnosti náměstka Martina Tlapy slavnostně podepsána úvěrová smlouva mezi tureckou bankou Akbank a skupinou ENERGO-PRO, na jejímž základě poskytne banka desetiletý úvěr ve výši 166 mil. USD.

Firma ENERGO-PRO také zveřejnila své rozhodnutí vybudovat v Turecku závod na výrobu vodních turbín a generátorů přímo v tureckém hlavním městě Ankaře. Nyní se dokončuje přípravu pozemků a samotný závod by měl být uveden do provozu během 18 měsíců. Na výstavbě závodu se budou podílet dvě dceřiné firmy ENERGO-PRO – přední český dodavatel technologií pro vodní elektrárny ČKD Blansko Engineering a známý slovinský výrobce vodních turbín Litostroj Power. Projekt v Ankaře bude provádět jejich společný podnik – nově založená společnost ČKD-Litostroj. V prvním stadiu by měl nový turecký závod zaměstnávat zhruba 100 lidí. Továrna bude postavena na ploše 32 000 m2 v ankarské průmyslové zóně Sincan.

Turecká energetika

Turecká energetika v současnosti prochází obdobím boomu nových zdrojů, které mají uspokojit rostoucí poptávku po elektřině vzhledem ke zvyšujícím se potřebám tamní ekonomiky. ČeskoTurecko je dlouhodobý partner českých firem a pomáhá jim s obchodování v Turecku. Energetika je jednou z hlavních oblastí, které se ČeskoTurecko věnuje. V minulosti se například účastnilo akce Energo Summit nebo ČeskoTurecko pro zájemce o vstup na Turecký trh zorganizovalo přednášku na téma „Představení Turecka jako potenciálního obchodního partnera a předpoklady úspěchu na místním trhu“. Pokud se chcete o službách ČeskoTurecko chcete dozvědět více, můžete se podívat zde, nebo napište na info@ceskoturecko.cz