Fotbal: Česko – Turecko


Fotbal je v Turecku národním sportem číslo jedna

Stejně tak jako v České republice, tak i v Turecku je fotbal národním sportem. V čem se však turecké nadšení pro fotbal od českého velmi liší, je až fanatická příslušnost k určitému fotbalovému klubu. Podpora klubu se doslova dědí z jedné generace na druhou a v případě manželství, ve kterém se setkají manželé z rozdílných nesmiřitelných fotbalových rivalů, není o vzájemné škádlení nouze. Fotbal je v Turecku také oblíbeným konverzačním tématem a otázka na fotbal je jednou z prvních, kterou Turci našinci položí. Na výběr máte se silné trojky Galatasaray, Beşiktaş a Fenerbahçe. Turci většinou z českého fotbalu znají pouze Spartu Praha, ale opravdoví fotbaloví nadšenci si vzpomenou i na Slavii Praha, Baník nebo Olomouc.

Milan Baroš – hvězda tureckého fotbalu

Velkou reklamu České republice v Turecku udělal bývalý reprezentační fotbalista Milan Baroš, který aktuálně hraje za Antalyaspor. Od srpna 2008 do února 2013 působil v Galatasaray Istanbul, kde na vrcholu své kariéry patřil k oporám týmu a miláčkům fanoušků. V sezóně 2008/2009 se mu podařilo v 31 zápasech střelit nejvíce gólů (20) ze všech a vyhrát tak titul nejlepšího střelce sezóny v nejvyšší turecké lize Süper Lig.cesko_turecko_fotbal__milan_baros

Česko : Turecko – Legendární zápas na fotbalovém Euru 2008

Turci mají také v živé paměti vzájemný zápas mezi Českou republikou a Tureckem na Euru 2008. Tento již legendární zápas Turci otočili za stavu 0:2, kdy Češi mířili do čtvrtfinále mistrovství Evropy, ale nakonec se v dramatickém závěru radovali z vítězství turečtí reprezentanti, kteří třemi góly Čechům postup zatrhli s výsledkem 3:2. Na dramatické okamžiky z fotbalového zápasu mezi Českou republikou a Tureckem na Euro 2008 dne 15. 6. 2008 se můžete podívat zde:

V Turecku kromě Milana Baroše působí také další čeští fotbalisté. Víte kdo a za který klub hrají? Napište nám jména hráčů a klubů do komentářů pod článkem, nebo se o ně podělte v naší facebookové skupině ČeskoTurecko.