Gaziantep – absolutní ráj gurmánů


Nedaleko od hranic se Sýrií a nedaleko řeky Eufrat se nachází jedno z nejstarších souvisle osídlených měst na světě. V minulosti se město nazývalo Antep, ale po válce s Francií ve 20. letech 20. století k tomu byla přidána předpona „Gazi“, oslavující statečné činy za války. Město se tedy dnes oficiálně jmenuje Gaziantep, avšak mezi místními se mu říká stále původním názvem.

Gaziantep je šestým největším tureckým městem a má přibližně 1,4 milionu obyvatel. Tento počet je však navyšován studenty a syrskými uprchlíky. Gaziantep se nachází uprostřed ekonomicky velmi významné oblasti. Funguje tu obrovské množství velkých i malých továren všeho druhu. Zvláště pozoruhodný význam má velkovýroba koberců. Tradičnější ráz mají pak na místních trzích ručně opracovávané výrobky z mědi.

Na baklavu v Gaziantepu nic nemá

baklava kadayif

Sladkosti z Gaziantepu

Zemědělsky je tato oblast velmi produktivní a typickými gaziantepskými surovinami jsou olivy, vinná réva a zejména pistácie. Z těch se v Gaziantepu vyrábí téměř vše a v kuchyni se také přidávají k masu (fıstıklı kebab), vaří z nich „kávu“ (menengiç kahvesi), nebo je používají do dezertů jako jsou například baklava, künefe nebo kadayıf, které jsou známé po celém světě. Baklava z Gaziantepu dokonce jako první turecký produkt získala v roce 2013 chráněné zeměpisné označení, které zajišťuje, že tu pravou gaziantepskou baklavu mohou vyrábět jen tady. A musím potvrdit – na baklavu v Gaziantepu nic nemá. Stejně tak jako baklava, i jiné speciality tu chutnají lépe. Kuchyně nejrůznějších kultur se tu zkrátka smíchaly tím nejlepším možným způsobem. Není tedy náhodou, že Gaziantep je znám jako gurmánský ráj a hodně špičkových tureckých kuchařů pochází právě odtud.

DSC03394

Gaziantep Kalesi aneb citadela

Další specialitou, která stojí za ochutnání, pokud se vyskytnete v Gaziantepu den po skončení ramadánu, je yuvarlama. Je to jakási jogurtová polévka s rýžovými nebo bulgurovými knedlíčky, masem, cizrnou a mátovou omáčkou.

Gurmánskými zážitky z Gaziantepu by se dala zaplnit celá kniha, avšak byla by škoda zaměřit se jen na jídlo, když Gazinatep toho má tolik co nabídnout. Ačkoli je tureckým zvykem – a není to z mé strany myšleno nijak zle – tvrdit, že vše, co je naše, je nejlepší, největší, nejstarší atp., Gaziantep má i několik těch „pravých“ nej. Kromě již zmiňované kuchyně a přesvědčení, že je to jedno z nejstarších měst na Zemi, ukrývá také mnohá muzea. Většina z nich souvisí s předlouhou historií města (Archeologické muzeum, Etnografické muzeum), s válečnými úspěchy (Válečné muzeum, Muzeum obrany) nebo jídlem (Muzeum gastronomie). Velmi zajímavé je také nově otevřené Muzeum hraček.

kastel02

Pişirici kasteli

Kromě toho se Gaziantep pyšní největším muzeem mozaik na světě. Je jím moderní Zeugma muzeum, které vystavuje mozaiky z antického města Zeugma, ležícího poblíž Gaziantepu. Nejvýznamnější a nejznámější mozaikou je portrét cikánské dívky se smutnýma očima. Dá se říct, že tento obrázek je jeden ze symbolů města a místní jsou na něj náležitě hrdí. Na suvenýry s potiskem tohoto portrétu a různé kopie narazíte opravdu všude.

Další nej představuje Gaziantepská zoologická zahrada. Místní obyvatelé by dali ruku do ohně za to, že je to největší zoo na světě, což tedy rozhodně není pravda. Zdroje v tomto nejsou jednotné, některé považují zoo v Gaziantepu za největší v Turecku nebo dokonce na Blízkém východě, jiné tvrdí, že největší je zas Istanbul Darica Zoo. Každopádně je to tedy na turecké poměry velká zoologická zahrada a musím uznat, že moc pěkná.

Dávnou historii Gaziantepu připomíná citadela, majestátně se tyčící nad starým městem. Kolem citadely se rozprostírají uličky Bakıralar çarşısı, zachovaného měděného trhu. Nachází se tu také Zincirli Bedestan, což je krásný krytý trh z osmanské doby.

Kromě velkého množství historických mešit se tu najdeme také kostely a synagogy, upozorňující na promíchanost místních kultur, která stále přetrvává a dává městu ten správný ráz. Například vliv syrského Aleppa, které bylo v minusti významnějším správním městem osmanské říše než Antep, se tu projevuje velmi výrazně.

Zkuste si zahrát okey!

21

Hraní okey

Relaxovat se dá v Gaziantepu v mnohých již nefungujících karavanserájích, hamamech (tureckých tradičních lázních) nebo také v Pişirici kasteli. To je podzemní prostor, kde se nachází množství fontán, u kterých lidé rozjímají a odpočívají.

Ideální místo pro odpočinkovou zábavu ve společnosti je velmi tradiční podnik ze 17. století Tahmis kahvesi, kam se chodí pít čaj, káva a hrát okey. To je hra podobná našim žolíkům, která se však hraje s „kameny“ jako například domino. Místní tuto hru berou velmi vážně a mají pro ni nekonečně mnoho rituálů a pravidel a hrát s nimi je silný zážitek. A zkuste si představit, jak se bude tvářit Turek (většinou hrají muži), který okey hraje odmalička, a vy ho porazíte!