Herec Russel Crowe hledá v Turecku své ztracené syny


Na konci března 2015 do českých kin vstoupí nový film z názvem Cesta naděje oskarového herce Russella Crowea. Teto známý herec, který si zahrál například hlavní roli v historickém velkofilmu Gladiátor nebo Čistá duše, nové válečné drama sám režíroval a zároveň si v něm zahrál hlavní roli. Film, který se v anglickém originále jmenuje The Water Diviner a vypráví dobrodružný příběh australského farmáře, který se vydal do dalekého Turecka, aby našel své ztracené syny, kteří jsou nezvěstní po bitvě o Gallipoli, která se odehrála v roce 1915 – 1916.

film cesta naděje

Tato bitva byla vedena Velkou Británií a Francií proti Osmanské říši a účastnili se jí také australské indické nebo novozélandské jednotky. V Turecku je tato bitva spíše známa jako bitva o Çanakkale a šlo v ní o kontrolu strategicky důležitého Dardanelského průlivu a přístupu k Marmarskému moři. Pokud by Çanakkale padlo, hrozilo by napadnutí tehdejšího hlavního města Istanbulu. Stateční turečtí vojáci však tuto úžinu ubránili a nedovolili dalšímu postupu zahraničních armád. Této slavné bitvy se také jako jeden z velitelů turecké armády účastnil i samotný Mustafa Kemal Atatürk, pozdější zakladatel moderního Turecka.

Vedle Russella Crowea si v novém filmu Cesta naděje zahrála také půvabná francouzská herečka původem z Ukrajiny Olga Kurylenko, která ztvárnila ve filmu majitelku hotelu, ve kterém se Rossel Crowe, alias Connor ubytoval.

Olga Kurylenko a Russel Crowe v novém filmu Cesta naděje

Olga Kurylenko a Russel Crowe v novém filmu Cesta naděje