Izmir – metropole s evropskou atmosférou


20141029_132534

Hodinová věž a náměstí Konak na státní svátek

V západní Anatolii na pobřeží Egejského moře se nachází jedno z nejstarších měst na světě. Postupem času se z něj stala metropole, která má v současné době asi 4 miliony obyvatel a je tak třetím největším městem v Turecku. Díky své poloze se tu vždy střetávaly různé národnosti. Ještě za první světové války bylo město z poloviny osídleno Řeky a mělo se také stát součástí Řecka. Turecká armáda však město dobyla zpět a část města lehla popelem. Teď už řeckou přítomnost v Izmiru (dříve Smyrně) připomíná jen několik dochovaných památek. Na turecké poměry je město velmi liberální a nereligiózní.

Podobně jako je Ankara pro turisty spíše přestupní stanicí, ani Izmir nebývá často hlavním bodem programu. Většina zájezdů proudí do blízkého pradávného města Efesu, kde se nachází pozůstatky jednoho z antických sedmi divů světa Artemidin chrám. V okolí je však mnohem více věcí k vidění.

Izmir samotný má však hodně co nabídnout. Je to každopádně příjemnější místo k životu, než chaotický Istanbul. Místní rádi tráví volný čas při pikniku na nábřeží Alsancak nebo v rozlehlém Kültürparkı, který byl vybudován na místě původní řecké čtvrti. Nábřeží je však nejrušnější v noci, protože ho lemuje nespočet barů a nočních klubů.

Trhy jsou v Izmiru populární

Izmir-Bazaar-3

Život na trhu

Tradičnější část Izmiru představuje trh Kemeralti, který je městem sám o sobě. Trh v Izmiru nenabízí mnoho z typických tureckých suvenýrů, protože turista sem zabloudí jen občas. Tím hlasitěji budou ale místní prodavači vyřvávat, když nějakého zahlédnou. Turci milují nakupování na trzích a na zdejším se dá nakoupit opravdu vše. A pokud už vše mají, sednou si do jednoho z podniků uvnitř trhu a popíjí čaj s přáteli.

Když se návštěvníkovi trhu povede po několika hodinách se z něj vymotat na správném konci, ocitne se na náměstí Konak, kde stojí symbol Izmiru – hodinová věž. Tento dar od německého císaře Viléma II. z roku 1901 je zvláštní tím, že hodiny na věži prý už sto let nikdo nenastavoval. A pořád jdou. Na tomto náměstí je vždy plno. Velkou část osazenstva však obstarávají holubi.

20141029_123659

Památník vzniku moderního Turecka

Hned vedle se nachází další trh uvnitř bývalé osmanské noclehárny Kizlaragasi Han. Trhy jsou v Izmiru populární. Nad nimi se tyčí majestátní Hisar mešita. Nedaleko odtud z pevniny vykukuje netradiční molo, navržené Gustavem Eiffelem, které v současné době funguje jako nákupní centrum. Pozůstatky antických dob je možné shlédnout v open air muzeu Agora. Velkou zajímavostí je také Asansör, tedy výtah, který usnadňoval přepravu zboží a osob z pobřeží na přilehlý kopec. Dnes se nahoře nachází luxusní restaurace. Je odtud pěkný výhled na město, stejně jako z pevnosti Kadifekale.

Izmir má celkově více evropskou atmosféru a to může být výhodou pro turisty, kteří se zdráhají vydat do divočejších tureckých měst. A nedaleko Izmiru se nachází několik antických měst (Efes, Pergamon), kousek je to i na pěkné pláže v Çeşme nebo Kuşadasi.