Jak letět do Turecka a dostat se z letiště do centra Istanbulu


V současné době z Prahy do Istanbulu létají dvě letecké společnosti – státní turecké aerolinky – Turkish Airlines a soukromá nízkonákladová letecká společnost Pegasus Airlines. Další letecké společnosti létají do Turecka z jiných evropských měst, jako je třeba Vídeň, Berlín, Frankfurt, Drážďany a další. Všechna letecká spojení do Turecka si můžete vyhledat a letenky zakoupit na našich stránkách zde nebo ve formuláři níže.

Z Prahy na Atatürkovo letiště a letiště Sabiha Gökçen

z letiště do centra istanbulu

Z Prahy většinou míří Turkish Airlines na Atatürkovo letiště, které je v evropské části Istanbulu a poměrně blízko centra, se kterým je také spojeno přímou linkou metra. Nízkonákladová letecká společnost Pegasus Airlines naopak létá z Prahy na vzdálenější istanbulské letiště Sabiha Gökçen, které leží v asijské části asi 40 km od Kadıköy, je 12 km vzdálené od železniční stanice Pendik a na náměstí Taksim je to z letiště asi 50 km. Třetí istanbulské letiště je aktuálně ve výstavbě a je plánováno, že v budoucnosti nahradí Atatürkovo letiště, které je pojmenované po prvním tureckém prezidentovi. Více se o něm dozvíte v našem jiném článku zde. Druhé letiště je pak pojmenováno po adoptované Atatürkově dceři Sabiha Gökçen a slavné turecká pilotce.

Turkish Airlines letadlo

Z Atatürkova letiště metrem do centra

Z Atatürkova letiště se do centra Istanbulu dostanete linkou metra M1a směr Yenikapı. Nejlepší je ve stanici metra Zeytinburnu přestoupit na tramvaj linky T1 směr Kabataş, která vás doveze do historického centra Istanbulu (Sultanahmet). Pokud budete pokračovat metrem M1a až na konečnou stanici Yenikapı, můžete zde přestoupit na metro linky M2 a tím se dostanete pohodlně do samotného srdce Istanbulu náměstí Taksim.

Pro cestování Istanbulskou hromadnou dopravu budete potřebovat Istanbulskou kartu, na kterou si vložíte hotovost a při vstupu do dopravního prostředku zaplatíte poplatek. Tuto kartu využijete jak při cestování autobusem, tak také tramvají, metrobusem, lanovkou a trajekty, které křižují Bosporskou úžinu.

Soukromé autobusy Havabüs

Pokud jste však v Istanbulu poprvé a nemáte zmíněnou kartu na městskou hromadnou dopravu, doporučujeme z Atatürkova letiště využít soukromé pohodlné autobusy Havabüs, Havataş či Havaş. Tyto autobusy parkují přímo před odletovou halou a dovezou vás na Taksimské náměstí.

Havabus Istanbul

Z letiště Sabiha Gökçen se do centra Istanbulu dostanete nejlépe soukromými autobusy Havabüs, Havataş či Havaş, které vás dovezou přímo do centra asijské části Istanbulu Kadıköy, odkud se můžete dále trajektem přeplavit do evropské části Istanbulu a dalších míst.

Taxíkem na Taksim

Další tradiční možností, jak se dostat z letiště do centra Istanbulu je si před příletovou halou „odchytit“ jednoho z mnoho žlutých taxíků. Toto může být zejména možnost, pokud se chcete z letiště dostat přímo na hotel nebo na jiné konkrétní místo v Istanbulu. Nemusím se však jednat o nejekonomičtější variantu a za cestu z letiště můžete zaplatit i více než 1000 Kč.

žlutý taxík istanbul

Užitečné odkazy:

Pokud budete při své cestě do Turecka cokoliv dalšího potřebovat, neváhejte nám napsat na info@ceskoturecko.cz Na našich webových stránkách si také před cestou do Turecka můžete zakoupit cestovní pojištění, půjčit auto, najít ubytování v Turecku či si rovnou zakoupit celý zájezd do Turecka.