Jak letět do Turecka a neztratit se na letišti? Jak to tam funguje?


V našem prvním článku jsme vám poradili, jak se nejlépe připravit na cestu letadlem, jak už od samotného balení až po odbavení online nebo u přepážky na letišti. V tomto článku se dozvíte, jak se v Turecku zorientovat a jak probíhá přílet a odlet z istanbulských letišť.

V zásadě je jedno, na jaké letiště do Turecka dorazíte, protože to na každém letišti až na nějaké drobné detaily funguje stejně. V Istanbulu jsou 2 mezinárodní letiště a na obě létají přímé linky z Prahy. Na nové Istanbulské letiště (IST) z Prahy létají pohodlné Turkish Airlines. Na menší letiště Sabiha Gökçen v asijské části létají nízkonákladové Pegasus Airlines. V sezóně na pravidelné lince Praha – Izmir a Antalya létají také Smartwings a v létě dále z Prahy do Antalya létá turecko-německý SunExpress nebo turecký Pegasus Airlines. Z Prahy všechny lety do Turecka odlétají z Terminálu 1 – tedy jako všechny spoje mimo Schengenský prostor.



Istanbulské letiště (IST)

Přestože Istanbulské letiště (IST) patří mezi nejvytíženější letecké přístavy v Evropě a ročně odbaví asi 79 milionů cestujících, což je asi 5x více, než odbaví pražské letiště Václava Havla (PRG), určitě se v něm neztratíte. Ba naopak. Jelikož je letiště relativně nové a velkolepě postaveno, sice se v něm nachodíte, ale pokud budete sledovat dav proudící skrz letiště, vždy se dostanete k pasové kontrole a přes vyzvednutí zavazadel za duty-free shopem také k východu z příletové haly.

Letiště Istanbul Turecko

Pokud v Istanbulu jen přestupujete a letíte dále například do Antalya a cestujete do Bodrum, Side nebo Belek, musíte sledovat cedule vedoucí k „transfer“ nebo „connecting flight“. Istanbul je také hlavní hub pro Turkish Airlines (THY) a podle jejich reklamního sdělení odtud obsluhují více destinací, než kterákoliv letecká společnost.

Nové Istanbulské letitě se nachází na severozápadu Istanbulu v evropské části města nedaleko Černého moře. Letiště bylo oficiálně otevřeno dne 29. října 2018 při příležitosti 95. výročí vyhlášení Turecké republiky a nahradilo Atatürkovo letiště, o kterém jsme psali v jednom z našich starších článků. Atatürkovo letiště v současné době funguje v omezeném rozsahu pouze pro soukromé a speciální lety.

Letiště Sabiha Gökçen (SAW)

Mezinárodní letiště Sabiha Gökçen v Istanbulu (SAW) je svou rozlohou i kapacitou menší než nové Istanbulské letiště, ale to neznamená, že byste se v něm pohybovali snadněji a bylo klidnější. Opak je pravdou. Letiště Sabiha Gökçen, pojmenované po první turecké vojenské pilotce a jednom z adoptivních dětí prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka, ročně obslouží asi polovinu toho, co Istanbulské letiště, ale i tak se jedná o velmi rušné a vytížené letiště. Na letiště SAW míří většinou nízkonákladové a lokální letecké společnosti. Zejména pokud ve stejný čas přistane více letadel, může se u pasové kontroly vytvořit fronta. Z Prahy na letiště Sabiha Gökçen létají nízkonákladové Pegasus Airlines (PC).



Další letiště, kam můžete z Prahy do Turecka letět je letiště Adnan Menderes v Izmiru (ADB), kam v sezóně z Prahy létá Smartwings a SunExpress. Toto jsou lety zejména pro cestující cestovních kanceláří, kteří míří do Turecka na dovolenou k moři. My toto letiště také využíváme, pokud letíme za naší tetou do města Ayvalık. Více se o tom dozvíte v tomto článku na našem blogu: Ayvalık: Perla Egejského moře, kde si místní sedají k moři zády.

Jak to tedy na letištích funguje?

Jak během cestování letadlem brzy poznáte, na každém letišti to funguje více méně stejně a není třeba se bát, že se někde ztratíte, zabloudíte nebo vlezete někam, odkud už nebude návratu. Po tom, co přistanete v Istanbulu na jednom z letišť, sledujte dav, který míří nejdříve k pasové kontrole. Pár cestujících může v Istanbulu jen přestupovat, ale pro většinu cestujících to bude konečná destinace.

Zejména na novém Istanbulském letišti se od brány, kde vystoupíte z letadla, k východu z letiště se opravdu projdete, ale cestu vám zrychlí pohyblivé chodníky. Navigujte se podle cedulí, které vás zavedou k pasové kontrole. Fronta u pasové kontroly je rozdělena na turecké občany a cestující z jiných zemí. Poznáte to podle místního značení – turecká fronta je označena tureckou vlajkou s bílým půlměsícem na červeném poli.



Pro cestu do Turecka potřebujete mít platný cestovní pas

Turecko není v Evropské unii a ani není součástí Schengenského prostoru, takže do něj není možné cestovat jen na občanský průkaz. Pro vstup do Turecka je potřeba platný pas. Čeští a slovenští občané nepotřebují pro cestu do Turecka vízum, a to ani v případě, pokud sem nejedou na dovolenou, ale na estetický zákrok, jako jsou například transplantace vlasů nebo plastická operace nosu.

Jen pamatujte na to, že váš pas musí být platný více než 150 dnů po vašem plánovaném návratu ze země půlměsíce a pobyt by zde neměl přesáhnout 120 dní (3 měsíce) jednou na půl roku. Další informace k cestování do Turecka najdete také na webu českého Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Kde najdu své odbavené zavazadlo?

Jakmile projdeme pasovou kontrolou, dostanete se do další části, kde sledujte cedule navigující vás k výdeji odbavených zavazadel, anglicky Baggage Reclaim. Na informačních tabulích se většinou dozvíte, na jakém karuselu (nekonečném pásu) zavazadla z vašeho letu vyjedou. Je tam vždy napsán název destinace odkud letadlo přiletělo, číslo letu a také číslo nebo písmeno pásu. Zejména pokud se jedná o větší letadlo a přiletíte v čase dopravní letecké špičky, může se vydání odbaveného zavadala, které cestovalo v podpalubí, protáhnout a můžete na něj nějakou chvíli čekat.

Jak letět do Turecka

Všechny cesty vedou k východu

Jakmile máte svůj kufr v ruce, můžete hledat nápis směr EXIT a vyjít do veřejné části příletové haly. Tam na vás teprve dýchne pravá atmosféra Istanbulu a jeho chaotičnost.

Pokud do Istanbulu cestujete s námi na jeden z estetických zákroků, zařídíme pro vás transfer na hotel z Istanbulského letiště (IST) nebo z letiště Sabiha Gökçen (SAW). Postupujte podle informací, které jsme vám zaslali, a podle nich se potkáte s řidičem, který vás odveze na hotel. Při návratu pro vás také zařídíme transfer z hotelu nebo kliniky rovnou na letiště.

Letiště Izmir

Odlet z Istanbulu

Jestliže z Istanbulu odlétáte zpět domů, postup před odletem je velmi podobný, jak jsme již popsali v našem prvním článku, kde se dozvíte, jak se odbavit online, jak najít odletovou bránu atd. Co se týče tureckých letišť, mějte na paměti, že se jedná o mnohem větší letiště, než na které jste zvyklí v Česku. Také je tam navíc bezpečnostní kontrola před samotným vstupem do letištní haly. Jedná se o kontrolu zavazadel rentgenem a mohou se zde tvořit fronty. Proto se vždy na letiště dostavte s dostatečným předstihem, abyste na vše měli dost času.

Letiště Istanbul (IST)



Abychom vám cestování letadlem co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás také anglicko český slovník pojmů a jejich vysvětlení, kde se například dozvíte, co znamená Baggage Reclaim nebo Boarding pass.

Departure Odlet Čas a místo odletu letadla
Arrival Přílet Čas a místo příletu letadla
Terminal Terminál Budova na letišti určená pro odbavení cestujících – v Praze je to například Terminál 1 (pro lety mimo Schengenský prostor) a Terminál 2 (pro lety do Schengenského prostoru)
Connecting flight Přípojný let Navazující let v rámci cesty
Direct flight Přímý let Let bez mezipřistání a přestupu
Stopover Mezipřistání Přerušení cesty na delší dobu (obvykle 24 hod. a více) a přestup na jiný let.
Transit Tranzit Krátké přestupy mezi navazujícími lety
Layover Přestup Přestávka mezi lety a čekání na letišti na navazující spoj
Passport Cestovní pas Cestovní doklad totožnosti
Visa Vízum Povolení ke vstupu do cizí země
ID card OP Občanský průkaz, na který je možné cestovat pouze v rámci Schengenského prostoru
Travel insurance Cestovní pojištění Pojištění pro krytí událostí během cestování
Security check Bezpečnostní kontrola Kontrola zavazadel a cestujících před nástupem do letadla
X-ray screening Rentgenová kontrola Rentgenové prosvícení zavazadel
Metal detector Detektor kovů Zařízení pro detekci kovových předmětů
Liquids restriction Omezení tekutin Omezení množství tekutin v příručním zavazadle
Remove shoes Sundejte si boty Pokyn k sundání bot během bezpečnostní kontroly
Aisle seat Sedadlo u uličky Sedadlo vedle uličky v letadle
Window seat Sedadlo u okna Sedadlo vedle okénka v letadle
Middle seat Prostřední sedadlo Sedadlo mezi ostatními cestujícími
Emergency exit Nouzový východ Dveře určené pro evakuaci cestujících z letadla v případě nouze
Seat belt Bezpečnostní pás Pás pro připoutání cestujícího během letu
Overhead bin Horní schránka Úložný prostor nad sedadly pro příruční zavazadlo
Tray table Sklopný stolek Stolek ve sklopené poloze u sedadla
Excess baggage Nadváha zavazadel Zavazadla přesahující povolenou hmotnost v ceně letenky
Baggage allowance Povolená hmotnost zavazadel Povolená váha zavazadel v ceně letenky
Upgrade Vylepšení třídy Přechod do vyšší cestovní třídy – například z Economy do Business
Priority boarding Prioritní nástup Přednostní nástup na palubu letadla – například pro Business třídu
Fast track Rychlá kontrola Zrychlený průchod bezpečnostní kontrolou
Lounge Salonek Místnost s občerstvením a službami pro cestující, kteří mají povolený vstup do letištního salonku
WiFi on board WiFi na palubě Bezdrátové připojení k internetu v letadle
Lost baggage Ztracené zavazadlo Zavazadlo, které nebylo doručeno cestujícímu a ztratilo se po cestě
Damaged baggage Poškozené zavazadlo Zavazadlo, které bylo poškozeno během přepravy
Flight cancellation Zrušení letu Let, který byl zrušen
Missed connection Zmeškání přípoje Nestihnutí navazujícího letu
Overbooking Přeprodání letu Situace, kdy je prodáno více míst, než kolik je v letadle
Weather delay Zpoždění kvůli počasí Zpoždění letu způsobené nepřízní počasí
Technical delay Technické zpoždění Zpoždění způsobené technickými problémy letadla
Pilot Pilot Velitel letadla
Co-pilot Druhý pilot Asistent pilota
Ground crew Pozemní personál Pracovníci zajišťující služby na zemi
Check-in agent Pracovník odbavení Osoba zajišťující odbavení cestujících a zavazadel
Security officer Bezpečnostní pracovník Člen bezpečnostního týmu letiště
Carry-on baggage Příruční zavazadlo Zavazadlo, které si cestující bere s sebou do kabiny
Checked baggage Odbavené zavazadlo Zavazadlo uložené do podpalubí letadla
Boarding Nástup do letadla Proces nastupování cestujících do letadla
Boarding pass Palubní vstupenka Lístek s údaji o letu, místě a bráně nástupu a také čísle sedačky v letadle
Online check-in Online odbavení Elektronické odbavení přes internet před odletem
Delay Zpoždění Zpoždění letu oproti původnímu plánu
Cancel Zrušení Zrušení plánovaného letu
Open Gate Otevřená brána Brána připravená k nástupu cestujících od letadla
Gate Brána Místo nástupu do letadla na letištním terminálu
THY Turkish Airlines Zkratka turecké letecké společnosti Turkish Airlines
Baggage Reclaim Výdej zavazadel Místo pro vyzvednutí zavazadel po příletu
PNR Rezervační kód Kód rezervace pro identifikaci letu
Oversized baggage reclaim Výdej nadrozměrných zavazadel Místo pro výdej velkých nebo nestandardních zavazadel – golfové hole, kočárek a další
Ground handling company Handlingová společnost Firma zajišťující pozemní služby pro letadla
Duty free shop Bezcelní obchod Obchod na letišti s bezcelním prodejem
Jetway Přistavovací most Pohyblivý most mezi bránou a letadlem
Apron / Stand Stojánka Plocha, kde stojí letadlo na letištní ploše
Go to gate Přistupte k bráně Pokyn cestujícím, aby se přesunuli k bráně
Gate open Brána otevřena Označení, že byla otevřena brána pro nástup do letadla
Gate closed Brána uzavřena Označení, že nástup na palubu letadla byl ukončen
Last call Poslední výzva Poslední výzva pro cestující k nástupu do letadla
Check-in open Odbavení otevřeno Otevření přepážek pro odbavení zavazadel a pasažérů
Cabin crew Letušky a stevardi Posádka v kabině letadla starající se o cestující během letu
Check-in counter number Číslo přepážky Číslo přepážky, kde probíhá odbavení zavazadel a cestujících