Je v Turecku bezpečno?


Jaká je bezpečnostní situace v Turecku? Je v Turecku bezpečno? Mohu jet do Turecka na dovolenou? To jsou jen některé z otázek, které se mnohým českým občanům honí hlavou při plánování letní dovolené v Turecku.

Odpověď je mnohdy velmi složitá, například dříve bezpečné destinace jako Paříž, Londýn a Vídeň se klidně dnes mohou stát terčem příštích útoků nejrůznějších fanatiků a organizovaných skupin.

S pocitem bezpečí českých turistů otřásl zejména teroristický útok ze dne 12. ledna 2016, ke kterému došlo v turisticky vyhledávané historické části Istanbulu oblasti Sultanahmet, kde leží jedny z nejnavštěvovanějším památek Hagia Sofia a Modrá mešita. Teroristický útok je připisován teroristické organizaci tzv. Islámský stát (ISIL) a představuje nový prvek v tragické historii teroristických aktů na území Turecka.

Je v Turecku bezpečno? Hagia Sophia v tureckém Istanbulu.

Je v Turecku bezpečno? Hagia Sophia v tureckém Istanbulu.

Šlo o první teroristický čin namířený zjevně proti zahraničním turistům a zároveň první útok, který se odehrál na jednom z turisticky nejatraktivnějších místě celé země. Turecká vláda na něj odpověděla rozsáhlými bezpečnostními a odvetnými opatřeními. Zavedla důkladnější kontroly na hraničních přechodech, vykázala ze svého území téměř tři tisíce cizinců podezřelých z kontaktů s teroristy. Bezprostředně po útoku bylo zadrženo několik desítek osob.

Život v Istanbulu jde dál

Navzdory těmto tragickým událostem si každodenní život v Istanbulu zachoval svůj tradiční ráz a neztratil nic ze svého kouzla. Istanbul je jedno z nejkrásnějších měst světa, jeho jedinečnost jen podtrhuje fakt, že se rozkládá na dvou kontinentech, je tak obrovský, že z jednoho konce Istanbulu nedohlédnete na druhý konec, město se tak rozkládá na celém horizontu.

Přestože z obav o své bezpečí mnoho turistů ruší své objednané dovolené a jejich počet v istanbulských ulicích viditelně poklesl, není třeba se obávat více než při jakékoliv jiné cestě do zahraničí. Určitá obezřetnost při cestování do zahraničí platí vždy a je dobré sledovat aktuální bezpečnostní situaci.

Kde je dnes vlastně bezpečno?

Přestože v Turecku, jako v každé jiné zahraniční destinaci mimo Českou republiku, existuje určité riziko, dá se obecně říci, že je Turecko pro běžné turisty a návštěvníky bezpečné. V místech, kam míří mnozí turisté, je klid a nehrozí jim v podstatě žádné nebezpečí. V dnešním světě plném teroristických hrozeb již není vlastně úplně bezpečno nikde. Avšak při dodržování základních cestovatelských pravidel, používání zdravého rozumu a přirozené opatrnosti turistům nehrozí nebezpečí v žádné destinaci. Naopak při porušování těchto pravidel či neúměrném hazardování hrozí mnohem větší nebezpečí třeba i na českém „Mácháči“ či Lipně.V případně nutnosti vás DROZD bude moci informovat

logo_drozd_mzv_crGenerální konzulát České republiky v Istanbulu však v každém případě při cestě do Turecka doporučuje českým občanům, aby zachovávali maximální opatrnost, sledovali informace na webových stránkách Ministerstva zahraničí ČR. Důrazně také doporučuje všem návštěvníkům Turecka, aby se registrovali v systému DROZD, jehož prostřednictvím budou v případě krizových situací rychle informováni, české orgány budou mít výrazně usnadněnu komunikaci s nimi.

Cestovní pojištění pro všechny případy

cestovni_pojisteni_turecko

Mezi další nezbytnost při cestě do Turecka patří cestovní pojištění, které v případě nutnosti hradí spoluúčast za lékařské výlohy a léky. V případě tísňové situace také pojištěnci asistenční služba poskytuje nepřetržitou pomoc 24 hodin denně. O asistenční služby je možné požádat odkudkoliv telefonicky. Vždy je možná komunikace v českém jazyce. K cestovnímu pojištění je také možné si sjednat úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění cestovních zavazadel a připojištění nebezpečných sportů. Cestovní pojištění musí být uzavřeno před samotnou cestou do Turecka a je jej možné sjednat online přímo zde.

Levná dovolená v Turecku

Pokud vás tedy neodradila negativní publicita Turecka v médiích a rozhodujete se kam v Turecku zamířit na letní dovolenou, můžete si vybrat z přehledné nabídky zájezdů zde. Zejména díky nezájmu turistů a obav o letní sezónu jsou v současné době letní dovolené v Turecku velmi levné a mnozí hoteliéři a cestovní kanceláře se snaží turisty motivovat nejrůznějšími výhodnými nabídkami letní dovolené.

Při cestě do Turecka také jistě oceníte nabídku našich dalších služeb, mezi které například patří pronájem auta či prodej jízdenek na autobus. Pokud potřebuje pomoci v jakékoliv jiné záležitosti neváhejte se na nás obrátit na info@ceskoturecko.cz nebo pomocí kontaktního formuláře zde.