Seldžucké město Konya


Na půl cesty mezi Antalyií a Ankarou se nachází město Konya. A pokud si myslíte, že to je jen zastávka na cestě, jste na omylu. Konya je sedmé největší město v Turecku. Žije tam 1,1 milionu obyvatel a jeho krása spočívá v kontrastu mezi významnou historií a rychle se rozvíjející ekonomikou v současnosti.

rumi

Mevlana Celaddiin-i Rumi

Konya je město minimálně 4 tisíce let staré a několikrát v historii bylo hlavním městem nějaké říše. Například ve 12.-14. století byla Konya hlavní město seldžuckého Rúmského sultanátu, který zabíral téměř celou Anatolii. Z této doby se v Konyi zachovala pozoruhodná architektura.

Ve 13. století žil také muslimský svatý Mevlana Celaddiin-i Rumi, známý po celém světě pro své básně a převratné myšlenky. Rumi, jak ho nazývají na Západě, je nejprodávanější básník ve Spojených státech amerických. Rumi je stále tak populární, že Organizace společnosti národů vyhlásila rok 2007 rokem Rumiho. Pro své následníky je však znám jako Mevlana, což znamená „náš vůdce“. Ačkoliv byl Rumi muslim, díval se stejně na všechn náboženství a propagoval toleranci, pozitivní přístup, dobrotu a lásku mezi lidmi. Zemřel právě v Konyi a na jeho počest tam bylo zbudováno mauzoleum, které slouží v současnosti jako muzeum a poutní místo.

Whirlingdervishes

Tanec dervišů

Toto muzeum je také hlavní důvod, proč do Konyi muslimové ale i nemuslimové jezdí. Z Rumiho idejí také vychází tanec dervišů Sema, který se stal součástí turecké kultury a tradice. Tanec reprezentuje mystickou cestu člověka k dokonalosti.

V roce 1925 byl však Mustafou Kemalem Atatürkem tento tanec postaven mimo zákon, kvůli tomu, že údajně moc připomínal muslimskou minulost a překážel pokroku Turecka na cestě k moderní velmoci. Od 50. let 20. století bylo však opět povoleno předvádět tanec na veřejnosti za účelem rozvoje cestovního ruchu. V roce 2005 byl tanec dervišů prohlášen za součást nehmotného dědictví UNESCO.

Konya06

Konya

Kromě památek spjatých s Mevlanou se však v Konyi nachází řada starodávných mešit a obligátní spletitý trh. Kontrastně proti tomu působí umělý kopeček Alaaddin Tepesi, kde v nepřeberném množství čajoven posedávají hipsterští studenti místní Seldžucké univerzity. Nachází se tam také mešita Alaaddin se dvěma zajímavými hrobkami a zbytky paláce. Z kopečku je pěkný výhled na město, pokud by však i toto bylo málo, panoramatický výhled ze 42. patra poskytne moderní mrakodrap s otočnými dvěma posledními podlažími.

Projeďte se v Konyi supermoderní českou tramvají

Konya je sice velice konzervativním městem, kde většina žen chodí zakryta, ale je také velice rychle se rozvíjejícím průmyslovým a komerčním centrem. Patří mezi několik tureckých měst, kterým se díky jejich strmému ekonomickému vývoji říká „anatolští tygři“. Pokud se do Konye vydáte, narazíte tam na kousek Česka. Jezdí tam totiž tramvaje Škoda. Nejen o tom si můžete přečíst v jednom z našich starších článků.