Kulturní koncert turkitských národů


Turecko je velmi specifická země na rozhraní Evropy a Asie a Turci jsou velmi svébytný národ, který po staletí ovlivňoval dění v Evropě, ale také vstřebával kulturní vlivy okolních států. Málo kdo si však uvědomí, že Turci mají s jihovýchodní Asií mnohem více společného, než se může na první pohled zdát.

kazachstan_koncertTurecko totiž patří do skupiny takzvaných turkických národů, mezi které se také řadí například Ázerbájdžánci, Kazaši, Tataři, Kyrgyzové, Turkméni, Ujgurové, Uzbeci a mnoho dalších národů. Našinci názvy těchto národů v jihovýchodní Asii příliš mnoho neřeknou a možná si jen některý labužník vzpomene na tatarskou omáčku, která však nemá s Tatary příliš mnoho společného a za jejím vynálezem stojí Francouzi, kteří ji jako první začali podávat k tatarskému bifteku. Kazachstán zase může být povědomý některým hokejovým fanouškům.

Kulturní koncert turkitských národů

Jedinečnou příležitostí poznat více kulturu turkických národů byl koncert, který se konal dne 7. 2. 2015 v Ruském středisku vědy a kultury v Praze. Na tomto koncertě vystoupili zástupci již zmíněných národů a prezentovali zde společně své lidové i populární písně a tance a v samotném závěru i malou ochutnávku z místní kuchyně.

Společným jazykem turkitského kulturního koncertu byla ruština, ale bylo možné také zaslechnout češtinu a angličtinu. Akce se také zúčastnil turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigalı a další významní hosté, mezi kterými nechyběli ani zástupci ČeskoTurecko.

Celý koncert zahájilo vystoupení tureckého tria a postupně se svým vystoupením představily vybrané turkitské národy. Jelikož se zvyky, tance a hudba turkických národů vzájemně prolínají, mnohé z nich si hudebně vypomohly. Nejblíže pak k sobě měly Turci a Ázerbájdžánci, jejichž jazyky si jsou velmi podobné a navzájem si snadno rozumí, i když Turkům mluva Ázerbájdžánců přijde trochu vtipná a je záminkou ke vzájemnému přátelskému pošťuchování. Je to něco podobného, asi jako když si Češi utahují ze Slováků, že neumí vyslovit „ř“.

Koncert turkitských národů byl velice zajímavým kulturním zážitkem a návštěvníky jistě velmi obohatil a z Prahy je přenesl do dalekých končin v jihovýchodní Asii. Celá akce se nesla ve velmi přátelském duchu a dokázala, že na Zemi žije mnoho velice zajímavých národů, o kterých Středoevropané vědí jen velmi málo nebo vůbec.

Kulturní koncert Turkitských národů

Kulturní koncert turkitských národů

Další fotografie z koncertu také naleznete zde. Nebo se rovnou můžete podívat na záznam z koncertu (délka 1 hodina 26 minut)