Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Kurzy turečtiny

Nabízíme individuální kurzy turečtiny s rodilými mluvčími, které jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, nebo i pro mírně pokročilé studenty, kteří si chtějí turečtinu procvičit. Jelikož se jedná o individuální výuku, bude kurz turečtiny přesně odpovídat potřebám a časovým možnostem studenta. Pokud máte zájem se naučit turecky a porozumět tak bohaté turecké kultuře, neváhejte se na nás obrátit a domluvte si první setkání s lektorem.

Turečtina

Úředním jazykem Turecka je turečtina, která patří mezi turkické jazyky. Turečtinou se mluví zejména v Turecku, Bulharsku, na Kypru a je také jazykem několika milionů imigrantů v zemích Evropské unie (Německo, Rakousko, Francie). Turečtinou mluví asi 80 milionů mluvčích.

Turečtina je aglutinační jazyk s pevným slovosledem a harmonií vokálů. Osmanská turečtina používala výhradně turecké osmanské písmo (variantu arabského písma), která byla silně ovlivněna arabštinou a perštinou.

V roce 1928 však byla turečtina upravena jazykovou reformou prezidenta Atatürka do podoby dnešní spisovné turečtiny, psané latinkou. V dnešní turečtině se však některá stará slova pocházející z arabštiny zachovala a většinou začínají na písmeno „m“.

Říká se, že Atatürk během své jazykové reformy zvažoval použití českých písmen „č“ a „š“, ale nakonec se rozhodl pro „ç“ a „ş“, jelikož „ç“ používá francouzština.

Velkou výhodou turečtiny je, že se až na malé výjimky čte, jak se píše, a proto je její výslovnost poměrně snadná. Jedinou záludností je takzvané „yumuşak ğ“, které se nečte jako klasické „g“, ale pouze prodlužuje následující nebo předcházející samohlásku. Například: sağol [sáol], což znamená „děkuji“. Použití „yumuşak ğ“ má však i různé výjimky a proto je nutné se jeho správné používání naučit v konkrétním slově. Základní fráze turečtiny a gramatiku naleznete v tomto článku.

Turečtina – překlady a tlumočení

Provádíme překlady a tlumočení z turečtiny. Připravíme pro vás profesionálně napsaný dopis pro vaše turecké obchodní partnery nebo soudní překlad dokumentů. Pro zaslání nezávazné cenové nabídky nás neváhejte kontaktovat.

Máte zájem o kurzy turečtiny?
Napiště nám!

Položky označené * jsou povinné