Kvalifikace na Mistrovství Evropy ve fotbale 2016 – Česko : Turecko


Stejně jako v České republice patří fotbal v Turecku mezi nejpopulárnější sporty. V zemi ve středu Evropy se fotbal dělí o první příčku ještě s hokejem, ale v zemi půlměsíce jasně vede fotbal, pak dlouho nic a možná basketbal. V Turecku je fotbal opravdu národním sportem a tématem snad každého druhého rozhovoru. Otázka na příslušnost k fotbalovému týmu s nadsázkou následuje hned po úvodním představení.

Turecké fotbalové kluby

V Turecku jsou velkokluby s obrovskými rozpočty a fanouškovskou základnou, o kterých bychom si na českém trávníku mohli jen nechat zdát. Mezi tři hlavní fotbalové kluby v Turecku patří  Galatasaray Istanbul, Fenerbahçe a černobílý Beşiktaş. Všechny tři věhlasné týmy sídlí v Istanbulu a mají své věrné fanoušky po celé zemi. Mezi další turecké fotbalové kluby pak patří Trabzonspor, Eskişehirspor a Bursaspor.

Turecká fotbalová federace vznikla v roce 1923 a hned tentýž rok se Turecko stalo právoplatným členem FIFA. Československá, potažmo česká fotbalová reprezentace od té doby sehrála s Tureckem již nespočet fotbalových utkáních, ale oběma fotbalovým národům se do paměti nejvíce zaryl zápas na Euru 2008, kdy Turci otočili za stavu 0:2 a překazili Čechům cestu do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Turci v dramatickém souboji nakonec zvítězili 3:2.

fotbal_cesko_tureckoKvalifikace Euro 2016: Česko : Turecko

Česko a Turecko znovu své síly změří v kvalifikační skupině A v bojích o postup na Euro 2016. Na začátku října 2014 Česká republika přehrála domácí Turecko 2:1 a odvetný zápas se bude konat o rok později – 10. října 2015. Místem zápasu bude pražská Letná (GENERALI Arena). Zápas začíná v 20:45 hodin. Pokud se na fotbal s Tureckem nemůžete podívat osobně, na ČT4 Sport můžete sledovat přímý přenos tohoto kvalifikačního utkání o postup na EURO 2016.

Euro 2016 a průběh kvalifikace

logo_euro_2016

Mistrovství Evropy ve fotbale 2016 (Euro 2016) proběhne ve Francii ve dnech 10. 6. – 10. 7. 2016 a poprvé v historii šampionátu se jej zúčastní 24 týmů, které vzejdou z 53 účastníků kvalifikace z osmi skupin po šesti týmech a jedné s pěti týmy. V kvalifikačních skupinách se utká každý tým s každým dvoukolově (doma a venku). První dva týmy z každé skupiny postoupí na turnaj přímo. Z týmů ze třetích míst bude sestaven žebříček, do kterého se nezapočítají zápasy s šestým týmem z dané skupiny, aby nebyla pětičlenná skupina znevýhodněna. Nejlepší tým z tohoto žebříčku postoupí také přímo, ostatní sehrají baráž o zbylá čtyři místa na závěrečném turnaji.

Vše co musíte vědět o fotbalovém zápase Česko vs. Turecko v říjnu 2015:

Datum zápasu: 10. října 2015
Místo zápasu: GENERALI Arena na pražské Letné
Začátek zápasu: 20:45 hodin