Masopustní veselí v Jistebnici a Milevsku


Uplynulý víkend se na mnoha místech České republiky nesl v duchu masopustního veselí a rejdění nápaditých masek. Zástupci komunity ČeskoTurecko se během sobotního dne účastnili dokonce dvou takových průvodů masek. Jednoho menšího, který se konal v městě Jistebnice v okrese Tábor, a druhého mnohem většího v městě Milevsko, které leží severovýchodně od Písku. V Jistebnici se masky sešly již v 10 hodin dopoledne, aby se pak vydaly na průvod městem. Během svého pochodu se také zastavily například před domovem s pečovatelskou službou, aby písničkou potěšily i starší generaci. Právě na tuto zastávku se můžete podívat v následujícím videu.

V Milevsku, kde se konal již 152. ročník maškarního průvodu, se masky vydaly na pouť městem po 14. hodině od místního kulturního domu, aby své putování zakončily na náměstí půlhodinu po třetí. Letošního ročníku maškarního průvodu se dle oficiálních statistik účastnilo celkem 663 nejrůznějších masek. Na malou ukázku se můžete podívat v následujícím videu a rozsáhnou fotogalerii z obou masopustních průvodů, do kterých se zapojili i zástupci ČeskoTurecko, naleznete v turecky psaném článku zde.

Bohužel se nám však nepodařilo potvrdit ani vyvrátit, zda Ece Ergüney byla historicky první tureckou občankou, která se zmíněných průvodů účastnila, či ji například během 152leté historie maškar v Milevsku někdo jiný z Turecka předběhl.