Mersin – město protikladů


Od Adany, o které jsme psali v předchozím příspěvku, je to co by kamenem dohodil do dalšího zajímavého tureckého města Mersinu. Tato dvě města tvoří základ rozlehlé metropolitní oblasti s populací kolem 6 milionů lidí. 

mersin přístav

Největší turecký přístav

Význam Mersinu spočívá především v jeho přístavu. Ten je největší a zároveň nejdůležitější turecký přístav a představuje proto hlavní zdroj příjmů města. Propluje tudy 6 tisíc lodí za rok. Přístav je také už od roku 1987 první a dosud největší zónou volného obchodu v Turecku.

Přibližně milionový Mersin je však městem protikladů. Samotné město má velmi moderní ráz a rozvíjí se závratnou rychlostí. Díky bezchybnému počasí je možné efektivně využívat energii ze slunce a solární panely lze vidět skutečně na každém rohu, na každé střeše.

V Mersinu vše funguje v naprosté harmonii.

UzuncaburcZeus

Ruiny chrámu a pohřebiště v Uzuncaburç

Moderní široké bulváry Mersinu lemované palmami a luxusními hotely představují typickou ukázku současného života ve vyspělém a rušném městě. Pobřeží lemují pláže se slunečníky, koktejlovými bary a rádii vyhrávající největší hity popové hudby.

Nedaleko, jen pár kilometrů za městem však život skončil už hodně dávno. Před několika tisíci lety tu byla významná města, dnes už tu najdeme jen jejich ruiny, kam život vnáší jen davy turistů a prodavači suvenýrů.

Takovým zajímavým místem je například Uzuncaburç, kopec, na kterém se rozkládá zachované raně římské pohřebiště obrovských rozměrů. Také se tam nachází ruiny chrámu bohyně Tyché a pozůstatky dalších budov. V bývalém antickém osídlení Yumuktepe jsou také překvapivě zachované části paláce, který je asi 7 tisíc let starý.

Air_Cennet_ve_Cehennem

Nebe a Peklo

Z přírodních úkazů stojí za to navštívit impozantní rokle Cennet a Cehennem neboli Nebe a Peklo, které také krásně demonstrují všudypřítomné kontrasty. Pokud bychom hledali srovnání s Českou republikou, nejpodobnější těmto útvarům bude asi moravská Macocha s tím rozdílem, že v Turecku mají rokle dvě. Opodál u vesnice Narlıkuyu se navíc nachází ještě jedna rozlehlá vápencová jeskyně se stejným názvem.

KizkalesiMädchenburg

Kızkalesi

Mersin a okolí je zejména oblíbenou destinací pro letní dovolené u moře. Mezi oblíbená letoviska pro rodiny patří Kızkalesi, starodávné město s antickým hradem na malém ostrůvku, Ayaş a Susanoğlu. Mladí však vyhledávají klidnější a odstrčenější pláže, proto jezdí spíše do Akyar, Yapraklı koy nebo Narlıkuyu.

Do Mersinu se vydávají i příznivci dobré hudby, protože se tu každoročně koná Mezinárodní hudební festival.

Narlikuyu1

Narlıkuyu

Ať už máte rádi ruch velkoměsta nebo výlety za antickými památkami, pláže s komfortním zázemím nebo spíše soukromí, Mersin má kus od každého. Všechno to dohromady funguje v neuvěřitelné harmonii stejně jako soužití místních obyvatel různých národností a náboženství. A pokud by vám to nepřišlo dobře pozorovatelné na běžném životě místních, vydejte se na Mersinský hřbitov „Tolerance“, kde odpočívají nezvykle příslušníci všech náboženství dohromady.