Milevské maškary s tureckou účastí


Hlavním tématem uplynulého víkendu byl svátek všech zamilovaných a obchodníků s kytkami, čokoládami a romantickými večeřemi, ale také se na mnoha místech konaly tradiční masopusty. Masopust není oslava dnes již legendárního českého fotbalisty, který v roce 1962 obdržel významnou cenu Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy, ale je to tradice ještě starší. Masopust bylo v dobách dávných slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou a má své kořeny v římském náboženství.

Milevské maškary

Dnes, v době hojnosti je masopust vnímán spíše jako doba karnevalů a průvodů masek neboli maškar. Jedním z nejstarších masopustních průvodů je Masopustní maškarní průvod v jihočeském Milevsku (Milevské maškary), jehož dnešní podoba se datuje až do roku 1862.

Turecká účast

V loňském roce se tohoto slavného maškarního průvodu účastnili Ece Ergüney a Milan Hnátek, kteří stojí za česko-tureckým projektem ČeskoTurecko / ÇekTürk, vůbec poprvé a letos se na masopustní průvod vydali znovu. Stylové masky pro tento známý masopustní průvod vlastními silami vyrobila Milena Hnátková, která čerpala inspiraci pro kostýmy z historických obrázků, ale také moderních tureckých nekonečných seriálů. Jak masky nakonec vypadají, se můžete podívat v na následujících videích a fotogalerii.