Mise českých zemědělců v Turecku pokračuje a otevírá exportní příležitosti


Jak jsme již informovali v našem předchozím článku, ministr zemědělství Marian Jurečka je na podnikatelské misi v Turecku. V úterý 31. 1. 2017 v hlavním městě Ankaře zahájil Česko-turecké podnikatelské fórum a v rámci své dvoudenní podnikatelské mise českých zemědělců má na programu i jednání se svým tureckým protějškem Farukem Çelikem či návštěvu Centra pro informace v zemědělství (TARSEY). Akce se také účastnil náměstek Sekce zemědělských komodit, zahraničních vztahů a ekologického zemědělství Jiří Šír.

Vývoz českého skotu do Turecka roste

Na svoji první oficiální návštěvu Turecka vyrazil ministr Jurečka spolu se zástupci Hospodářské komory ČR a českými podnikateli. Ti tak budou mít možnost navázat nové obchodní kontakty přímo v Turecku. Jak řekl ministr zemědělství Marian Jurečka: „Turecko je jedním z našich nejvýznamnějších obchodních partnerů, za poslední tři roky výrazně vzrostl například vývoz českého živého skotu. Příležitost k exportu ale vidím i v mnoha dalších oblastech, zejména pro potravinářské firmy je turecký trh velmi zajímavý.“

turecko forum

Pro české zemědělce je v současné době nejvýznamnější vývoz českého skotu, a to chovného i určeného na výkrm. Turečtí obchodníci oceňují kvalitu a zdraví českého skotu, stejně pozitivně vnímají i dobrou nákazovou situaci na území Česka. O tomto tématu jsme již také psali v našem článku z minulého roku. Aktuálně také roste vývoz býčího spermatu. Například za prvních devět měsíců loňského roku se do Turecka vyvezlo 375 tisíc inseminačních dávek za téměř 9 milionů korun. Množství by mohl být dokonce ještě vyšší, ale čeští zemědělci nedisponují dostatečnou kapacitou. Zástupci mezinárodního projektu ČeskoTurecko, jehož cílem je podporovat vzájemný obchod mezi Tureckem a Českou republikou, se v této problematice velmi orientují a v minulosti například navštívili přehlídku býků. O této návštěva následně informovali na webových stránkách ÇekTürk.com v tureckém článku ÇEKTÜRK BÜYÜKBAŞ HAYVAN FUARI ZİYARETİ

prehlidka byku

Ministr Jurečka nabídli v rámci jednání s tureckým ministrem potravinářství, zemědělství a hospodářských zvířat Farukem Çelikem svému protějšku i možnost, aby se Turecko stalo partnerskou zemí letošního ročníku výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích a zároveň jej pozval do České republiky i tureckou delegaci s podnikateli.

Návštěvu Turecka zakončí česká delegace dnes v Istanbulu, kde je na programu například jednání s prezidentem Istanbulské komory Ibrahimem Ҫağlarem a Česko-turecké podnikatelské setkání.

ČeskoTurecko pomáhá českým zemědělcům s exportem do Turecka

ČeskoTurecko poskytuje českým a tureckým firmám, profesním organizacím a jednotlivcům profesionální služby zaměřené na podporu exportu a importu, cestování, na dovolenou v Turecku, pomoc při účasti na veletrzích a výstavách, výuku jazyků, tlumočení a překlady dokumentů do turečtiny.

Pokud byste měli zájem se seznámit s nabídkou služeb ČeskoTurecko, kontaktujte nás na info@ceskoturecko.cz nebo volejte na +420 736 177 368.