Nowruz v Praze: Oslava perského nového roku
Na jarní rovnodennost každý rok lidé ve velké části Asie vítají nový rok podle starého perského kalendáře. Tento svátek má původ v Persii, kde se stal tradicí před několika tisíci lety a od té doby se slaví v mnoha zemích, kam dosahá vliv perské kultury, tedy v Íránu, Ázerbájdžánu, na severním Kavkazu, v oblastech osídlených Kurdy, ve střední Asii a Pákistánu.
Nowruz, nebo také Novruz, Navroz či Nevroz, jak se v závislosti na daném regionu vítání nového roku nazývá, je světský svátek. Slaví ho lidé z různých etnických skupin a s různým náboženským zázemím. V každé oblasti se také slaví trochu jinak a trochu jindy. Vyvrcholení však spadá vždy na Nový rok 21. března nebo na večer předtím. Například v Ázerbájdžánu však začíná už měsíc předem a každé úterý je věnováno oslavám jiného živlu. V Íránu se slaví „pouze“ 12 dní a v Turecku už jen 4 dny od 18. do 21. března.
V Turecku slaví Nevroz, jak tam svátek nazývají, převážně Kurdové. Oficiálně dovoleno jim to bylo však až v roce 2005, předtím bylo jakékoli projevování kurdské kultury složitější. Celosvětově byl v roce 2010 Nowruz uznán OSN a registrován na seznam nehmotných památek UNESCO.
Ačkoliv různé skupiny slaví Nowruz různým způsobem, pro všechny z nich je to nejdůležitější svátek v roce. Všude se veselí, jedí, pijí, zpívají a tancují a vítají jaro a nový rok. Oslavování je také samozřejmě spjato s návštěvou příbuzných a přátel. Vítání jara je zase spjato i u nás s jarním úklidem a tak je to i před Nowruzem. Uklízí se nejen nepořádek doma, ale také v šatní skříni a ve vztazích.
V Íránu je také tradicí kupovat čerstvé květiny. V Ázerbájdžánu si na kupování nových šatů nepotrpí, spíše si je šijí sami a navíc ještě pečou cukroví, malují vajíčka a skákají přes oheň. Děti pak poslední úterý před Novým rokem položí na práh čepici nebo košík a v křoví čekají, až jim tam dají nějaké dobroty. Nepřipománá vám to jeden jarní křesťanský svátek? V Turecku se zas ženy oblečou do křiklavě barevných šatů a třpytivých šátků a muži si vezmou kurdskou vlajku. Mají oheň a kolem něho tancují.
Přijďte na koncert na oslavu Nowruzu
Pojďme tedy společně přivítat jaro a perský nový rok Nowruz! Pokud jste nestihli koncert turkických národů, ČeskoTurecko a Spolek KITAP – Tatarská organizace v Praze vás zvou v sobotu 21. března 2015 od 15:00 hodin na koncert v Ruském středisku pro vědu a kulturu v Praze (Na Zátorce 1048/16 160 00, Praha 6 – Bubeneč). Koncert je zdarma.