Objevené podzemní město v Nevşehiru je pravděpodobně největším podzemním komplexem na světě


turkeyV oblasti Kappadokie, konkrétně v provincii Nevşehir, archeologové objevili tajemné podzemní uličky a místnosti, jejichž stáří se odhaduje na 5 tisíc let. Místo bylo objeveno náhodou před dvěma lety. Málokdo tehdy předpokládal, že nález se zařadí mezi největší archeologické objevy, ke kterým na území Turecka došlo. Podle vědců je velice pravděpodobně, že se jedná o největší a nejucelenější podzemní město na světě.

Spletitý labyrint chodeb je nyní mapován geo-radarem, který má dosah až deset metrů pod úrovní zemského povrchu. Z prvních průzkumů vyplývá, že podzemní město dosahuje rozlohy až 460 tisíc čtverečních metrů, čímž by mohlo být až o třetinu větší, než dosud největší podzemní město v Derinkuyu. To se rovněž nachází v Kappadokii a objeveno bylo již v roce 1936. Nově objevený prostor údajně zahrnuje nejen obvyklé obyvatelné prostory původních obyvatel, ale také kuchyně, únikové chodby, rozličná schodiště či kaple. Podle archeologů žila v místě před 5 tisíci lety  komunita, jež se věnovala zemědělství. Tunely tak sloužily především pro distribuci zemědělských produktů.

Hlavně pro turismus

1419864755_110175_1419868876_noticia_normal.jpg_1718483346Oblast Kappadokie je dnes celosvětově známá pro své labyrinty podzemních chodeb a podivuhodné skalní útvary, které každoročně přitahují tisíce turistů. Ze slov starosty Nevşehiru vyplývá, že podobný plán se týká i právě zkoumaného podzemního města. „Jakmile skončí práce, plánujeme postavit v podzemním městě butikové hotely, umělecké galerie, řemeslná centra, turistické stezky, muzeum a menší konferenční místnost,“ uvedl pro server Hurriet Daily News Hasan Ünver.