Oslavy nového roku v Turecku


Jako všude jinde na světě, tak i v Turecku se slaví Silvestr a Nový rok. V roce 1926, kdy Turecko začalo používat gregoriánský kalendář, se třicátý první prosinec se stal posledním dnem v kalendářním roce. Dříve se v Turecku používal sluneční islámský kalendář. V roce 1935 se první leden stal oficiálním státním svátkem.

Turecko převzalo některé symboly a tradice ze západních svátků. Výzdoba v některých rodinách může vypadat, jak ta naše česká vánoční a můžeme narazit i na nazdobený stromeček, což není v tomto případě symbol Vánoc, ale příchodu nového roku. I do Turecka se tak už dostal symbol Santa Clause nebo-li Noel Baba, na něhož můžeme narazit v nákupních střediscích, různých obchodech nebo i jako symbol ve výzdobě. Někteří lidé si na Silvestra a Nový rok vyměňují drobné dárky, tak jako na Vánoce.

Silvestra většina lidí tráví v kruhu přátel a rodiny. Celý večer se pojídají různé dobroty, ořechy, sušené ovoce atd. Při čekání na půlnoční odpočítávání se hrají stolní hry, z nichž nejznámější je Tombala, což je hra podobná bingu. V televizi jsou nejoblíbenější pořady a show. Před půlnocí se losují výherní čísla novoroční loterie. Mnoho Turků si kupuje novoroční losy, jelikož výhra je opravdu lákavá. Další alternativou jsou kluby, hotely a restaurace, které nabízejí speciální silvestrovské programy a party. Někteří lidé se vydávají do centra města a o půlnoci pozorují novoroční ohňostroje.

Prvního ledna je státní svátek. Lidé tráví tento den se svými rodinami a navštěvují příbuzné a přejí si „Mutlu yıllar!“ (Šťastný nový rok). A tak i náš ČeskoTurecko tým Vám přeje vše nejlepší do nového roku 2015. Mutlu yıllar! Šťastný nový rok!