Pozvánka na cestopisnou přednášku: Východní Anatólie – Divoká a krásná dcera Turecka


Rádi bychom všechny příznivce cestování a Turecka pozvali na poutavou cestopisnou přednášku s názvem Východní Anatólie – Divoká a krásná dcera Turecka, která se uskuteční v pondělí 24. října 2016 v od 19:00 do 21:00 hod. v Trutnově v Kině Vesmír.

Pavla ApostolakiPřednášejícím je promovaná historička a geografka Pavla Apostolaki, s jejíchž příspěvky se můžete setkat v časopisech Lidé Země, v pořadech České televize a na Českém Rozhlase Radiožurnál.

Pavla Apostolaki 3 měsíce putovala po východní Anatólií. Strávila čas s horskými vůdci na Araratu, žila v kurdských vesnicích a poznala tvrdý život na východoanatolském venkově. Pavla Apostolaki vás ve své přednášce zavede na místa, která zůstávají běžným turistům skryta a představí vám autentický život v drsné a krásné východní Anatólii.

Program cestopisné přednášky:

  • Jezero Van – koupel s pracím práškem
  • Akdamar – křesťanský ostrov v muslimské zemi
  • Vanské snídaně – gastronomické orgie
  • Vanské kočky – aristokraté s oháňkou
  • Ararat – biblická hora s Noemovou archou
  • Doğubayazıt – město testosteronu
  • Palác Ishak Paša – návrat do pohádky Tisíc a jedna noc
  • Diskuze

Jezero Van

Van je největší jezero v Turecku. Jeho voda má silně slané, alkalické složení bohaté na uhličitan sodný i další soli, které po odpaření vody slouží jako skvělé prášky na praní. Ovšem i koupel ve slizké vodě v samotném jezeře patří k nezapomenutelným zážitkům.

Akdamar

Druhý největší ze čtyř ostrovů na jezeře Van ve východní Anatólii. Na jeho západním konci stojí kostel Svatého kříže,  bývalé sídlo Arménské apoštolské církve. Pozoruhodná památka byla v dubnu 2015 zapsána na seznam UNESCO.

Akdamar

Vanské snídaně

Van je proslulý svými snídaněmi, které jsou vyhlášené v celém Turecku.   Gastronomické orgie probíhají v bezpočtu „kahvaltı salonları“ a je běžné, že se v ranních hodinách nad talíři delikates sejde spolu až tři sta padesát spoluhodujících.

Vanské kočky

Sněhobílí krasavci, jež mají jedno oko tyrkysové a druhé jantarové, plavou, milují společnost, žerou vodní melouny, zmrzlinu a poslouchají relaxační hudbu. Toto unikátní plemeno koček se vyskytuje jen na jediném místě na světě – ve Vanu.

Vanská kočka

Ararat

Nejvyšší hora Turecka je spojena s biblickým příběhem o přistání Noemovy Archy. Magická pěti tisícovka, kterou tvoří ohromný vulkán se dvěma vrcholy, přitahuje horolezce z celého světa. Život na svazích hory se sněhovou čepicí je však mnohem pestřejší, protože začátkem léta se mnoho kurských rodin přestěhuje z vesnic na Ararat, kde žijí jako nomádi.

Doğubayazıt

Město testosteronu vzdálené pouhých třicet kilometrů od íránských hranic, patří vojákům, obchodníkům a horolezcům. A tak není divu, že se tu moc žen nevyskytuje. Navíc zde panuje i konzervativní etiketa. Na veřejnosti se zde muž se ženou nelíbá, nedrží za ruku, neobjímá, i když jsou partneři či manželé.

Palác Ishak Paša

Pobyt ve velkolepé stavbě na vrcholu hory Karaburn připomíná pohádku „Tisíc a jedna noc“. Fascinující komplex ze 17. století byl strategickým místem chránícím kupeckou stezku vedoucí mezi Osmanskou a Perskou říší.

Palác Ishal Pasa