Pracovní stáže a dobrovolnictví aneb do Turecka nejen na dovolenou


Opravdu poznat Turecko znamená strávit zde trochu více času, než kolik nabízí letní dovolená v Antalyi či eurovíkend v Istanbulu. Přitom příležitostí, jak se seznámit s tureckou kulturou, mentalitou obyvatel a v neposlední řadě tureckou kuchyní, je celá řada. Co takhle zkusit pracovní stáž nebo dobrovolnictví?

Pracovní stáž Erasmus

O studijní stáži Erasmus jsou studenti poměrně informováni. O něco méně se však ví, že využít můžete i druhý program spadající pod Erasmus, a to pracovní stáž. Pracovní stáž můžete absolvovat během studia na univerzitě, či do jednoho roku po jejím absolvování (absolventská stáž). Vycestovat za prací můžete i v případě, pokud už máte za sebou studijní stáž, tj. klasický Erasmus.

Délka trvání pracovní stáže je od dvou do šesti měsíců. Stáž je neplacená, ale studenti obdrží od své univerzity grant, který by měl většinu nákladů pokrýt. Záměrně uvádím většinu, protože je samozřejmě na studentech, nakolik se mimo pracovní dobu budou věnovat kulturním a sportovním aktivitám, nebo cestování.

Pokud Vás možnost pracovní stáže zaujala, nejprve se informujte na Zahraničním oddělení vaší univerzity, zda Erasmus pracovní stáže nabízí. Pokud ano, zjistěte si, zda v současné době univerzita disponuje granty a kdy jsou případně nejbližší termíny přihlášek.




Druhá fáze je poté na Vás. Univerzity často rozesílají aktuální nabídky stáží v zahraničí, ale pokud máte konkrétně zájem o Turecko, je lepší a efektivnější oslovovat firmy a organizace v zahraničí sami. Pak už stačí jen vyřídit papírování, podepsat smlouvy a můžete vyrazit.

Závěrečné zprávy Erasmus

Příklady tureckých organizací či firem, které v minulých letech přijaly studenta na pracovní stáž, naleznete například v oficiální databázi závěrečných zpráv. V databázi kromě kontaktů naleznete také cenné rady a tipy, na co se v cílové destinaci připravit.

Erasmus pracovní stážeZájem o stážisty má také řada neziskových organizací. V tomto případě můžete při hledání využít databázi Evropské dobrovolné služby.

Tím se dostáváme k další možnosti, v rámci které je možné do Turecka vycestovat, a to prostřednictvím právě Evropské dobrovolné službě (EVS). EVS může být krátkodobá, či dlouhodobá (délka trvání až 12 měsíců) a absolvovat ji mohou studenti i nestudenti do 30 let. Nejprve je třeba si vybrat českou vysílající organizaci, nalézt vhodný projekt v hostující organizaci a čekat, zda bude projekt schválen. Princip EVS spočívá nejen v samotné dobrovolnické aktivitě v zahraničí, ale přidanou hodnotou EVS je její důraz na dobrovolníka. Dobrovolník absolvuje předodjezdové školení, v zahraničí je mu po celou dobu nápomocen mentor a často je součástí EVS intenzivní výuka místního jazyka. EVS je podobně jako Erasmus pracovní stáž neplacená. V případě EVS má však dobrovolník zajištěno ubytování a od organizace dostává pravidelné kapesné. Více informací o EVS naleznete zde. Vysílající organizací v ČR je například INEX.

Do třetice je tu ještě možnost stáží přes AIESEC. AIESEC je studentská organizace, která má pobočky po celém světě a pro studenty zajišťuje dva typy stáží. První – Global Talent, je obdobou klasické pracovní stáže. Druhým typem je Global Citizen, která se soustředí na projekty se sociálním dopadem, náplní takové stáže je například seznámit zahraničí s českou kulturou a jazykem či výuka angličtiny ve školách a podobně. Více informací poskytnou webové stránky www.nastaz.cz.

Jak vidíte, možností je spousta. Turecko už vás čeká!