Před cestou do zahraničí si nezapomeňte přibalit cestovní pojištění


Mnoho cestovatelů se domnívá, že když mají Evropský průkaz zdravotního pojištění ( EHIC) jsou pojištěni stejně jako v České republice. Toto pojištění však  využijí pouze v zemích Evropské unie a smluvních státech (Srbsko, Chorvatsko, Černá Hora, Makedonie a Turecko). Domácí zdravotní pojištění však v žádném případě není ekvivalentem cestovního pojištění a nehradí všechny výdaje, které mohou vzniknout léčením nemoci nebo úrazu v zahraničí.

Evropský průkaz zdravotního pojištění neplatí vše

evropsky_prukaz_zdravotniho_pojisteniPřestože je Turecko jedním ze smluvních státu Evropského zdravotního pojištění, nelze se plně spolehnout na Evropský průkaz pojištěnce (EHIC), ale je nutné mít s sebou tzv. „evropský formulář“, který vám před odjezdem na žádost vydá vaše česká zdravotní pojišťovna.

Jako občanům Evropské unie vám bude v Turecku na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče. Budete mít nárok na stejnou zdravotní péči ve veřejných zdravotnických zařízeních, jakou čerpají tamní obyvatelé, ale také budete muset platit stejné poplatky a spoluúčast. Tato spoluúčast může být v zahraničí mnohem vyšší než v České republice a v některých případech dosahuje spoluúčast 100 % nákladů na léčení. České zdravotní pojištění vám také neproplatí případný transport do České republiky a jiné náklady, které jsou v cestovním pojištění běžně zahrnuty.

Kolik bude stát ošetření v Turecku bez cestovního pojištění?

symbol_nemocniceJak již bylo řečeno, Turecko patří mezi smluvní země a můžete zde použít Evropský průkaz zdravotního pojištění ( EHIC), ale nezapomeňte předložit „evropský formulář“. Pokud v Turecku musíte k lékaři, obraťte se na zdravotnické zařízení (Sağlık Tesisi), sociální pojišťovny SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu) v místě vašeho pobytu, nebo na smluvního lékaře Sociální pojišťovny (Anlaşmalı Doktoru). Také v případě nutnosti můžete vyhledat státního lékaře (Devlet Doktoru), či lékaře obecního úřadu (Belediye Doktoru) nebo jiné státní zdravotnické zařízení.

Cena spoluúčasti bez cestovního pojištění

Lékařské ošetření ve zdravotním středisku: 3 TRY
Lékařské ošetření ve státní nemocnici: 8 TRY
Léky: spoluúčast 20 % z ceny

1 TRY = 9 CZK (12. 8. 2015)

Pokud však budete v Turecku potřebovat lékařskou péči, částky mohou být mnohem vyšší:

cestovni_pojisteni_tureckoVnitřní krvácení (hospitalizace, převoz): až 18 000 EUR
Infarkt (operace, bypass): až 46 000 EUR
Úraz kolene (ošetření, operace): 8000 EU
Zápal plic (hospitalizace): 5200 EUR
Angína: 500 – 1500 EUR

Proto je nejlepším řešením zřídit si před cestou cestovní pojištění, které v případě nutnosti kryje rizika, a můžete tak do Turecka cestovat bez starostí. Toto cestovní pojištění si můžete jednoduše před svou cestou do Turecka uzavřít online bez nutnosti osobní návštěvy pobočky pojišťovny.

Co obsahuje většina cestovních pojištěních:

  • Můžete se spolehnout na pomoc a rady asistenční služby v češtině
  • Převoz zraněné osoby zpět do České republiky
  • S cestovním pojištěním lze využít služeb i soukromých lékařů a ve veřejných zdravotnických střediscích vás přijmou bez problémů a nemusíte úkony hradit v hotovosti

Variant cestovního pojištění je však nespočet, proto je nutné si vybrat cestovní pojištění dle účelu cesty a hlavně preferencí cestovatele. Vybrat a sjednat to správně pojištění můžete zde.