Příští víkend si celé Turecko připomene roční výročí pokusu o vojenský převrat


Dne 15. 7. 2017 uplyne přesně rok od pokusu o vojenský převrat v Turecku, o kterém jsme také informovali v tomto článku: Aktuální bezpečnostní situace v Turecku a její možný dopad na český byznys.

S blížícím se ročním výročím pokusu o vojenský převrat v Turecku, český zastupitelský úřad ČR v Ankaře a Generální konzulát v Istanbulu připomínají všem občanům České republiky, kteří dlouhodobě v Turecku pobývají, nebo se do něho chystají odcestovat, aby v Turecku dbali zvýšené opatrnosti.

V souvislosti s ročním výročím pokusu o vojenský převrat v Turecku se dají očekávat veřejné oficiální akce a spontánní shromáždění či demonstrace. Všem občanům České republiky je tedy doporučováno, aby se vyhýbali místům, kde dochází ke koncentraci většího počtu osob, a těchto akcí se neúčastnili.

bezpečnostní situace turecko 2017

V případě nutnosti se také mohou čeští občané obrátit na tyto telefonní čísla:

  • Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 375 13 87
  • Konzulka Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 244 45 26
  • Nouzová linka Generálního konzulátu ČR v Istanbulu: 0090 533 257 38 80

Pro tureckou vládu je roční výročí pokusu o vojenský převrat příležitostí ke zviditelnění a oslavě jejích ideálů. Tureckou vládou a prezidentem Turecka Recep Tayyip Erdoğanem je celá akce prezentována jako vítězství demokracie a tureckého lidu. Lidé, kteří zemřeli v noci 15. 7. 2016 jsou oslavování jako hrdinové a mučedníci. Na mnoha místech tedy proběhnou oficiální akce. Například nedaleko Bosporského mostu, který byl přejmenován na Most mučedníků 15. července, bude odhalen pomník a bude svoláno shromáždění. Dá se také očekávat, že sám turecký prezident mnohá místa střetů osobně navštíví.

vojenský převrat

V Turecku nadále trvá výjimečný stav, proto rovněž stále platí obecné doporučení ohledně cestování do Turecka a nutnost mít při sobě bez výjimky vždy platný cestovní pas. Dále také platí další bezpečnostní doporučení při cestování do Turecka, o kterých jsme také v minulosti psali: Výjimečný stav v Turecku a aktuální bezpečnostní situace.

Při dodržení základních pravidel je tedy bezpečné cestovat do Turecka, protože se bezpečnostní situace v Turecku v roce 2017 velmi zlepšila, a to zejména po prezidenstském referendu. V Turecku je tedy relativně bezpečno a platnost výjimečného stavu nemá na běžné české turisty mířící do hotelových komplexů v Antalya, Bodrum, Side, Kemer a dalších vyhlášených tureckých letoviscích žádný vliv.

Naopak obecná obava z cestování do Turecka tlačí ceny zájezdů směrem dolů, což mnozí čeští turisté jistě uvítají a tyto informace je od cestování k moři neodradí. Na aktuální nabídku zájezdů do Turecka se můžete například podívat zde. Každopádně se vždy doporučuje průběžně sledovat webové stránky www.mzv.cz a také se všem cestovatelům doporučuje registrace v systému DROZD.

Současná bezpečností situace v Turecku také nemá zásadní vliv na dlouhodobý obchod mezi Českou republikou a Tureckem. V Turecku nadále existuje mnoho příležitostí pro české firmy a ČeskoTurecko je vždy připraveno pomoci českým firmám tyto příležitosti využít.

Hlavní výhodou služeb ČeskoTurecko je vynikající znalost tureckého prostředí, osobní kontakty z nejrůznějších oborů, jazyková vybavenost a profesionální přístup. Pokud se chcete o nás a našich službách dozvědět více informací, potřebujete pomoci s exportem zboží do Turecka, či naopak jeho dovozem do České republiky, neváhejte nám napsat na info@ceskoturecko.cz