Proč pro obchod s Tureckem využít služeb partnera


Jak jsme již informovali v našich předcházejících článcích, obchod s Tureckem nabízí českým firmám jedinečné investiční (Sedm důvodů, proč investovat v Turecku) i obchodní příležitosti. V posledních letech se jako nejperspektivnější obor pro investice a obchodování s Tureckem jeví zejména zdravotnictví (Turecké zdravotnictví je příležitostí pro české firmy), ale i další obory, jako například energetika, dopravní infrastruktura, ekologie a péče o životní sprostředí nebo letecký či obranný průmysl, nabízejí zajímavé možnosti.

Aby čeští exportéři mohli využít příležitosti, které jim turecký trh nabízí, musí místní trh lépe poznat a připravit se na jeho specifika. Pro české podnikatele, kteří uvažují o vývozu svých výrobků do Turecka, jsme proto připravili tipy pro úspěšné obchodní jednání.

Pro obchod s Tureckem je důležité je najít vhodného partnera

Nejlepším způsobem, jak začít vyvážet české výrobky, je najít v Turecku vhodného obchodního partnera nebo distributora, který turecký trh dobře zná a který má v oboru kontakty a zkušenosti. Tento distributor pak bude výrobky české firmy na tureckém trhu distribuovat a přípradně řešit reklamace nebo marketingovou podporu. Forma spolupráce a její náplň je vždy předmětem dohody a české firmy volí různé způsoby spolupráce a distribuce svých výrobků v Turecku.

Mnoho českých firem se snaží na turecký trh proniknout vlastními silami nebo pomocí zastoupení České republiky v Turecku. I tato forma je možná, ale vyžaduje velké finanční náklady a také jistou zkušenost s obchodováním v Turecku nebo alespoň v regionu, jenž se kulturně a ekonomicky značně liší od podnikatelské kultury, na kterou jsme zvyklí u nás.

Obchod s Tureckem

Bez spolupráce s místním partnerem, který je znalý místního postředí, tedy čeští podnikatelé proráží těžko. Je to dáno zejména tím, že v Turecku jsou velmi důležité osobní kontakty a vazby, které mnohdy české firmy vstupující na turecký trh nemají. V Turecku se tak samy prosadily zejména ty firmy, které mohly navazovat na své kontakty z minulosti, kdy do Turecka dodávaly společnosti z bývalého Československa. Dodnes mají v Turecku dobrý zvuk výrobky firem, jako jsou ČKD, Škoda nebo také JAWA, jejíž motocykly dodnes patří k miláčkům mnohých tureckých rodin a jsou věrnými pomocníky zejména v chudších regionech Turecka.

Joint venture

Výhodnost spojení s tureckým partnerem nebo s českým partnerem znalým tureckého trhu dokazují tzv. joint venture, tedy spojení domácího podniku s podnikem zahraničním, kteří společně vytvoří novou obchodně-právní entitu s cílem spojit přednosti či zkušenosti obou partnerů nebo prověřenou značku a znalosti místního trhu. V Turecku tak například najdete podnik CarrefourSA, kde se spojil francouzský malobchodní řetězec Carrefour s tureckým rodinným Sabancı Holdingem. Co se týká česko-tureckých firem,  jako příklad můžeme uvést Akenerji Elektrik Üretim A.Ş., který je společným podnikem české firmy ČEZ, a.s. a turecké firmy AKKÖK Holding A.Ş. Společnost ČEZ, a.s. vlastní v podniku asi 37 % a turecká firma AKKÖK Holding A.Ş. asi 20 %. Ve společné firmě Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. působí i další partneři, kteří vlastní zbytek akcií.

Turecký distributor

Vstup české firmy na turecký trh samozřejmě nemusí probíhat pouze formou joint venture s tureckou společností.  Vhodnou cestou, jak v Turecku prodávat české výrobky, je také vyhledání, kontaktování a uzavření spolupráce s tureckým distributorem. České firmy by měly být pozorné a při hledání tureckého distributora se obrátit na prověřeného a důvěryhodného partnera. Takovým partnerem může být ČeskoTurecko, které poskytuje poradenské služby českým společnostem a pomáhá jim při vstupu na turecký trh. Kromě toho poskytuje další služby, mezi které patří průzkum trhu, vypracování sektorových a oborových analýz, konzultace, vyhledávání kontaktů a jejich aktivní oslovení v turečtině a také příprava strategie vstupu na turecký trh.

Pokud máte zájem se dozvědět více informací, jak Vám můžeme pomoci obchodovat s Tureckem, neváhejte nám napsat na info@ceskoturecko.cz nebo nás kontaktujte pomocí formuláře zde.