S češtinou se musíte narodit, nebo se ji pořádně naučit


Čeština je živý jazyk a jako takový se stále vyvíjí a mění. Absorbuje cizokrajné termíny a stará slova jsou nahrazovány novými výrazy. Čeština si tak usnadňuje život a zjednodušuje popsání věcí nebo aktivit. Snad nejznámějším příkladem umělého slova, které se v době národního obrození nakonec neujalo a bylo vytlačeno „kapesníkem“ bylo „utřinosoplena“. Dnes také nikdo neposílá krátké textové zprávy, ale esemeskuje, místo vyhledávání na Googlu každý rovnou googluje nebo relaxuje.

„Přidej -ovat a máš české slovo“

Počeštěná Angelina Jolieová

Počeštěná Angelina Jolieová

Čeština si vskutku vytvořila zajímavý systém, jak počešťovat anglická slovíčka. Stačí jen k anglickému slovesu přidat „ovat“ a máte českou verzi. Tedy emailovat, faxovat, chatovat, kontrolovat a brífovat či lajkovat, kde došlo ještě k další změně a počeštění.

Zajímavé také je, jak si čeština pohrává s cizími ženskými příjmeními a nebere ohled na to, jaké jméno mají dotyčné v občance. Taková tenisová mistryně Venus Williamsová, nebo herečka Angelina Jolieová by se asi divily, kdyby věděly, jak jim u nás říkáme. Přestože se zejména díky mezinárodním sňatkům situace pomalu mění, stále „-ová“ vyvolává emoce jak na straně zastánců, tak na straně odpůrců.

S češtinou mají problém našinci, natož cizinci

S češtinou a zejména pravopisem mají problémy i samotní Češi a tvrdé a měkké y/i je postrachem všech školáků. Čeština je také plná nejrůznějších výjimek a nepravidelností, a když se už cizinec naučí nějaké to češtinářské gramatické pravidlo, musí se naučit mnohonásobně více výjimek. Právě z toho důvodu je pro cizince žijícího v České republice velice obtížné naučit se češtinu jen tak z doslechu, ale musí ji intenzivně studovat a věnovat se ji. Další rizikem také je, že se cizinec žijící v Praze naučí pražské dobrej, tvrdej, viď a vokno.

Příkladem kurzů češtiny, kde se cizinci žijící v České republice hravou formou v přátelské atmosféře naučí správně česky, jsou Galavito Language Courses, jejichž nejnovější kurz začíná 19. ledna 2015.

Na samém závěru vám také připomeneme slovo „robot“, které dala světu čeština a stojí za ním český spisovatel Karel Čapek, který ho poprvé použil ve své futuristické divadelní hře R.U.R.