Sebevražda tureckých ovcí v seriálu Strážmistr Topinka vysvětlena!


Co mají společného turecké ovce a české ovce v Beskydech? Na první pohled nic moc, ale zdání klame. Ve třetím dílu nového českého kriminálního seriálu Strážmistr Topinka s názvem Zločin na farmě řeší protějovský policista záhadné úmrtí ovcí.

Díl začíná nálezem bezvládného těla na mostě spojujícího Českou republiku a Slovensko. Tím celý kriminální případ získává mezinárodní přesah. Z původně jediného úmrtí se nakonec vyklube série záhadných úmrtí ovcí. Jednou z vyšetřovacích verzí kromě podezření na sériového ovcovraha je také ovčí sebevražda.

sebevražda ovcí v Turecku

Záhadná sebevražda ovcí v Turecku

Slovenský strážmistr Ostrý si totiž vzpomene na záhadu z Turecka, kde podle něj z útesu poskákalo na 10 000 ovcí a spáchaly hromadnou sebevraždu. Nadhodnocené číslo pak sice po prověření zdrojů upřesní na 1500 ovcí, ale stále se jedná o gigantické číslo, kterému nevěří ani český pasáček a slovenský bača. Prý se během této hromadné sebevraždy ovcí v Turecku měla zabít jen 1/3 ovcí, jelikož další již padaly do měkkého. Tato hromadná sebevražda v Turecku se měla stát v roce 2005. Zdá se to sice jako neuvěřitelné číslo, ale když to píše server Nejznámější zvířecí sebevraždy, tak to musí být přeci pravda!

Potvrzení záhadných sebevražd ovcí v Turecku

My v ČeskoTurecku jsme se jako expert na Turecko, rozhodli tuto teorii seriálového strážmistra Ostrého prověřit. Podařilo se nám z našich zdrojů zjistit, že tato záhadná událost se v Turecku skutečně stala. Konkrétně to bylo v okolí města Van na východě Turecka. V roce 2005 prý podle očitých svědků z útesu skočilo na 1500 a 450 se jich zabilo. Na základě našeho vyšetřování se také potvrdila zmínka o přeživších ovcích, které z útesu padaly do měkkého, a tak svůj seskok přežily. Bohužel se nejedná o jedinou záhadnou sebevraždu ovcí v Turecku. Podle dalších našich zdrojů se prý v roce 2010 skokem ze skály v okolí tureckého města Erzincan zabilo zhruba 50 ovcí. V roce 2017 se před zraky tureckého bači skokem ze skály zabilo 80 ovcí. Poslední hromadná smrt ovcí se pak v Turecku odehrála na konci srpna 2018, kdy svůj život skokem ze skály ukončilo 200 ovcí.

Proč ovce skáčou ze skály?

To, co slovenskému strážmistrovi Ostrému z českého komediálního krimiseriálu připadalo jako neuvěřitelná záhada, se nám podařilo vysvětlit. Na vině je totiž stádové chování ovcí. Prostě první ovce svou nepozorností spadla při pastvě z útesu a další ovce ji bezmyšlenkovitě následovaly a neuvědomily si důsledky svého jednání. Motivem tedy nebyly sebevražedné sklony ovcí, ale prosté slepé následování davu. Bohužel toto stádové chování nepostihuje pouze ovce, ale dopouštějí se jej také lidé, kteří v davu ztrácí vlastní rozum a zábrany. Toto chování davu se projevuje zejména při sportovních událostech a demonstracích.

Proč k těmto sebevražedným událostem dochází zejména v Turecku?

Podle našeho vysvětlení je to dáno zejména geologií tureckých pastvin. Turecké horské pastviny jsou totiž velmi skalnaté a rozhodně nevypadají jako z reklamy na mléčnou čokoládu, kde se prohání fialové a veselé krávy nebo ovečka Shaun. Turečtí pastevci své jehněčí pasou v horských oblastech a mnohdy se pohybují na samém okraji srázu.

Tyto nehody se však nestávají jen v Turecku, al také byl popsán hromadný seskok krav ve Švýcarsku. Z největší pravděpodobností se opět jednalo o důsledek stádového chování.

Seriálový mezinárodní vyšetřovací tým tvořený strážmistrem Ľubomírem Ostrým ze Slovenské policie a hlavním hrdinou strážmistrem Tomášem Topinkou reprezentující Českou policii se pustil do svérázného vyšetřování záhadné smrti ovcí v česko-slovenském pohraničí. Toto vyšetřování se neobejde bez laboratorních testů, pitvy oběti, nočního sledování a policejní akce v převlečení. Pokud se chcete dozvědět, co nakonec stálo za záhadným úmrtím ovcí v seriálovém Protějově, podívejte se na komediální seriál Strážmistr Topinka na iVysílání na webu České televize.

Sebevražda ovce Turecko

Seriál Strážmistr Topinka

Komediální krimi seriál Strážmistr Topinka volně navazuje na úspěšný seriál Doktor Martin a vznikl jako koprodukce České televize se slovenskou RTVS. Má celkem 13 dílů a na České televizi jej můžete sledovat každý pátek nebo kdykoliv na iVysílání. Hlavní roli strážmistra Topinky hraje herec Robert Mikluš, ve vedlejších rolích uvidíte také Miroslava Donutila, Jiřího Bartošku a Marka Geišberga ztvárňujícího slovenského strážmistra Ľubomíra Ostrého. V ženkých rolích pak uvidíte Jenovéfu Bokovou, Veroniku Freimanovou a Gabrielu Marcinkovou. Seriálový Protějov je ve skutečnosti obec Velké Karlovice na Valašsku. Tato obec se díky své roli v televizním seriálu stala zajímavým místem pro turisty, kteří zde najdou známé lokace ze seriálu.

ČeskoTurecko není jen business

ČeskoTurecko od roku 2013 spojuje Českou republiku a Turecko. Kromě profesionálních služeb se také zabývá neziskovými projekty a přispívá tak ke vzájemnému porozumění Čechů a Turků. Za projektem ČeskoTurecko patří česko-turečtí manželé Milan Hnátek a Ece Ergüney Hnátková. V současné době také ČeskoTurecko tvoří největší česko-tureckou komunitu na Facebooku.

Naše aktivity můžete sledovat na našem česko-tureckém Instagramu ČeskoTurecko, Facebooku a další zajímavé články o Turecku najdete na blogu ČeskoTurecko a v turečtině na blogu ÇekTürk.

Pokud byste se o nás chtěli dozvědět více informací, nebo máte další fakta k ovčím sebevraždám či cokoliv jiného, napište nám na info@ceskoturecko.cz