Setkání českých a tureckých podnikatelů v Hospodářské komoře hlavního města Prahy


Dne 2. února 2015 se uskutečnilo setkání českých a tureckých podnikatelů, které organizovala Hospodářská komora hlavního města Prahy ve spolupráci s Velvyslanectvím Turecké republiky. Tohoto setkání se také účastnili zástupci ČeskoTurecko, aby zde navázali důležité obchodní a osobní kontakty, které povedou k hlubší obchodní spolupráci mezi Českou republikou a Tureckem.

Setkání se konalo v rámci návštěvy turecké delegace členů obchodní a průmyslové komory z tureckého regionu Muş. Region Muş leží na východě Turecka a má rozlohu zhruba 8 196 km² a žije v něm přibližně 453 tisíc obyvatel. Historicky je tato oblast známá pěstováním pšenice a těžbou soli.

Setkání českých a tureckých podnikatelů

Setkání českých a tureckých podnikatelů

Česko-turecké setkání zahájil pan místopředseda Hospodářské komory hlavního města Prahy pan Ing. Václav Okleštěk a ve zkratce představil Prahu jako perspektivního a dynamického obchodního partnera.

setkani_ceskych_tureckych_podnikatelu_komora_praha_3Po českém představení následovalo představení tureckých zástupců obchodní a průmyslové komory, kterého se ujal předseda turecké komory Murat Güresmer. Komora z regionu Muş měla v době svého vzniku v roce 1968 asi 150 zakládajících členů a dnes je v jejích řadách více než 2500 firem a podnikatelů. Murat Güresmer dále uvedl, že dle statistik je region Muş jednou z nejbezpečnější oblastí Turecka a díky státním investicím se v regionu zvyšuje životní úroveň a hrubý domácí produkt. Ještě v roce 2004 firmy z regionu Muş téměř své výrobky nevyvážely, ale již o 10 let později patří podle vývozu výrobků mezi 60 nejlepších tureckých regionů z celkových 84 regionů. Pan předseda  Güresmer dále uvedl, že díky tomu, že členy komory tvoří zejména mladí a dynamičtí podnikatelé, je 60 % místních podnikatelů přesvědčeno o pozitivní budoucnosti jejich podnikání, kdežto turecký průměr je zhruba 34 %.

Hospodářskou komoru hlavního města Prahy navštívily turecké firmy z nejrůznějších odvětví. Nejpočetněji byly zastoupeny firmy zabývající se stavebnictvím, výrobou nábytku, strojírenstvím, IT a telekomunikacemi nebo dopravou.

Závěr česko-tureckého obchodního setkání byl věnován diskuzi, ve které se mimo jiné turečtí podnikatelé zajímali o možnostech investic do českých podniků, nalezení obchodních partnerů a založení českých poboček svých tureckých firem. Všichni zúčastnění se také shodli na tom, že v případě  česko-turecké obchodní spolupráce malých a středních podniků je potřeba prostředníka, který pomůže vzájemnému obchodování a hlavně překoná bariéry nebo kulturní rozdíly.