Světový den tureckého umění Ebru v plném proudu


V pondělí 21. listopadu 2016 začala v pražském paláci Lucerna velmi očekávaná akce s názvem 5. Světový den Ebru. Cílem této akce je propagovat turecké umění malování na vodní hladinu Ebru a zvyšovat povědomí o této zajímavé technice. Ebru neboli mramorování je styl kresby, která má kořeny v 13. století a v turecké kultuře má své nezastupitelné místo. Pokud se chcete o této jedinečné technice malování na vodní hladinu dozvědět více, přečtěte si náš předcházející článek.

ČeskoTurecko je hrdým mediálním partnerem 5. Světového dne Ebru v Praze, a proto jsme nemohli chybět na oficiálním zahájení týdenní akce, které proběhlo v galerii v pražské Lucerně. Návštěvníci akce se tak až do 27. listopadu 2016 mohou seznámit s technikou mramorováním, naživo vidět umělce věnující se Ebru, kteří do Prahy přijeli ze 34 zemí světa, a také mají možnost si prohlédnout jejich umělecké výtvory.

ebru

Hlavní hvězdou celé akce je slavný turecký umělec Atilla Can, s nímž také ČeskoTurecko přineslo rozhovor v tureckém a anglickém jazyce. V České republice se umění Ebru také věnují dámy Sárka Duran a Xenia Sulimenko, které jsou současně organizátorky 5. Světového dne Ebru v Praze. Rozhovor s paní Xenia Sulimenko si můžete přečíst v tureckém a anglickém jazyce a dozvědět se, co ji vlastně přivedlo k malování na vodní hladině.

ebru

Ebru je od roku 2014 zapsáno na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Až do neděle 27. listopadu 2016 budete mít možnost seznámit se s touto originální tureckou technikou. Na oficiálních stránkách akce najdete aktuální program akce a také vstupenky k zakoupení. Akci také můžete sledovat na oficiální facebookové události.

ebru_malovani_na_vodni_hladinu_svetovy_den

Česko-turecký projekt ČeskoTurecko / ÇekTürk vedle poskytování profesionálních služeb pro české a turecké firmy také aktivně podporuje kulturní a společenské aktivity (Světový den Ebru, turecké improvizované divadlo, filmové večery, čeští krajané v Istanbulu a další). ČeskoTurecko je zároveň největší česko-turecká komunita a facebooková stránka ČeskoTurecko má aktuálně přes 1540 fanoušků.

Blogy psané v českém a tureckém jazyce měsíčně navštíví více než 6 000 internetových návštěvníků z České republiky a Turecka a jedná se tak o jedinečný informační kanál o České republice v tureckém jazyce a o Turecku v českém jazyce.