Trabzon – je libo čaj a třešně s cibulí?


Ayasofya_Trabzon_3_by_birhan

Aya Sofya – interiér

Z prosluněných pláží jižního a západního pobřeží Turecka se vydáme (a tentokrát naposledy) do úplně jiných končin. Řeč bude o dalším přímořském městu, pláže se slunečníky byste tu ale hledali marně. Trabzon se totiž nachází na tureckém severním pobřeží, které omílá Černé moře, a ze tří stran je obklopen zelenajícími se horami. 

Trabzon zažil svou největší slávu za středověku. Jako město ležící na Hedvábné stezce fungoval zejména tehdy jako obchodní brána do Íránu a na Kavkaz. Obchodníci z Benátek a Janova sem jezdili ve velkém nakupovat hedvábí, len a vlnu. Příznivá poloha a důležitý přístav na Hedvábné stezce se přičinily o promíchání nejrůznějších náboženských, jazykových a kulturních skupin, ačkoli tato multikulturalita už dnes v Trabzonu není tak viditelná. Po vzniku Turecké republiky odtud odešla početná řecká komunita a ačkoliv po pádu Sovětského svazu sem začali přicházet Rusové, Ukrajinci a Kavkazané, všechny původní skupiny už mluví pouze turecky.

ortahisar

Ortahisar

Asi nejvýznamnější památkou v Trabzonu je krásný byzantský kostel Aya Sofya. Dnes je to muzeum. Ve městě se také nachází ruiny hradu, ale nejsou přístupné, protože se nachází na území vojenského objektu. Ačkoliv jinak moc významných památek v Trabzonu není, atmosféru města můžete nejlépe načerpat jen tak v ulicích. Nejrušnější jsou Uzun sokak a Kahramanmaraş Caddesi. Podívat se jděte také na hlavní náměstí Atatürk Alanı a vynechat nemůžete ani bazar, který je například ve srovnání s Grand bazarem v Istanbulu příjemně místní.

třešně

Třešně s cibulí

Někde v těchto místech zkuste hamsi, sardele, které jsou v Trabzonu vyhlášené. Až 20% turecké rybí produkce pochází totiž z Trabzonu. Na piknik v Boztepe parku, který poskytuje krásný výhled na město a moře, si rozhodně přichystejte çay a k němu třeba karadeniz pidesi, jakousi pizzu ve tvaru lodi s náplní z mletého masa, vajec a zeleniny. Za prohlídku stojí také malebná stará čtvť Ortahisar. Trabzon byste neměli opustit bez vyzkoušení ještě jednoho netradičního pokrmu. Řeč je o taflan kavurması, což v praxi vypadá jako třešně s cibulí a olejem.

Město se zapsalo také do dějin fotbalové historie. Tento sport je v Trabzonu velmi oblíbený, o to víc, když se fotbalový klub Trabzonspor směle vyrovná istanbulské fotbalové trojce Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray. Trabzonspor jako jediný neistanbulský tým spolu s Bursasporem vyhrál Tureckou národní ligu. Úspěšný je i na evropském poli.

Lákadlem oblasti je Monastýr Sumela a Uzungöl

sumela_monastery

Monastýr v Sumele

Trabzon je zasazen v překrásné hornaté krajině Pontských hor, na jejichž svazích se pěstuje známý skvělý turecký čaj. Tyto hory jsou jak stvořené k výletům. Nejsou nijak závratně vysoké, ale procházky od jedné malebné vesničky ke druhé a popíjení čerstvého čaje má bez debat také svoje kouzlo. Po cestě také můžete navštívit největší lákadlo regionu – Klášter Panny Marie v Sumele. Nachází se v Národním parku Altındere Vadısı, 46 kilometrů jižně od Trabzonu. Jedná se o byzantský klášter, který je vytesán v kolmé skalní stěně. Klášter byl opuštěn v roce 1923, když vznik Turecké republiky zmařil naděje místních Řeků na vlastní stát.

Uzungöl

Uzungöl

Podobným highlightem je Uzungöl, idylická vesnička s výraznou mešitou na břehu jezera. Nachází se opět v horském údolí a je oblíbeným turistickým místem, zejména pro arabské návštěvníky. Kvůli těm tu bylo vystaveno množství luxusních hotelů, které trochu kazí celkový dojem, stejně jako betonové mantinely kolem jezera jako ochrana před cákáním vody na silnici vedoucí podél.

Za návštěvu stojí také Rize, moderní město s rušným hlavním náměstím a antickým hradem. Město je známé převážně kvůli čaji. Rize çayı je pojem známý i v zahraničí a je to tip na vhodný suvenýr.