Turecká svatba


Svatba je pro Turky jednou z nejdůležitějších událostí v životě. Turecká svatba bývá velká a honosná. Minimální počet svatebčanů se pohybuje okolo 300 lidí. V některých případech je až 600 hostů. To souvisí s tím, že svatba je důležitou rodinnou událostí a je zváno široké příbuzenstvo. Hosté se tak sjíždí z celého Turecka.

Turecká svatba: To nejdůležitejší, co byste měli vědět

Svatbu samozřejmě předchází mnoho věcí. Nejdříve je to žádání o ruku, kdy rodina nastávajícího ženicha přijde na návštěvu do domu rodiny nastávající nevěsty. Dívka by měla uvařit dobrou tureckou kávu, aby rodiče nastávajícího ženicha poznali, že je to dobrá hospodyňka. Když dostane pár požehnání od rodičů, už mu nic nebrání se vzít. Dříve existovaly domluvené či zprostředkované sňatky. V některých částech Turecka je tomu tak dodnes. V takovém případě znamená návštěva potencionálního ženicha a jeho rodiny možnost pro seznámení páru.

Bez názvuKına gecesi – dámská rozlučka se svobodou

Tradice, která se koná většinou večer před svatbou, se jmenuje kına gecesi (hena večer). Sejdou se všechny dívky a ženy z rodiny, kamarádky a také nastávající ženich. Nevěsta je při této slavnosti zahalena červeným ozdobným šátkem. Tuto slavnost můžeme přirovnat k rozlučce se svobodou, ale hlavně to znamená rozlučku se životem s rodiči a stěhování do svého bytu. Snoubenci po tomto večeru tráví svou poslední noc v domu rodičů. Po dobu této slavnosti hraje tradiční turecká hudba a všichni tančí. Hlavním rituálem je barvení henou.

Toto přírodní barvivo se dá ženichovi a nevěstě do dlaně a zabalí šátkem. Tento rituál symbolizuje krásu nevěsty a má znamenat krásu nevěsty po celý život, tak jako v tento den. Hena se používá při dalších dvou příležitostech, a to Kurban bayrami (svátek obětování) a odchod mladíka na vojnu. Při Kurban bayrami představuje oběť bohu a při odchodu mladíka na vojnu oběť státu.

2Přichází den D, den svatby. Svatby v Turecku začínají večer, až když se stmívá. Rodiče vítají všechny svatebčany. Pak následuje samotný obřad, kdy si snoubenci řeknou své EVET a stanou se novomanželi. Nyní může začít oslava, kdy hraje turecká hudba, všichni tančí a baví se.

Novomanželé se se všemi zdraví a dostávají dary. V každé rodině tato tradice probíhá jinak. Novomanželé mohou stát před pódiem a svatebčané jim přijdou poblahopřát a předat dary tam. Tvoří se tak zástup lidí a tento rituál může trvat třeba i hodinu. Druhá možnost je, že novomanželé chodí od stolu ke stolu, všechny zdraví a dostávají dary.

V Turecku se novomanželům dávají zlaté šperky, mince či peníze. Ty se pak připínají ženichovi na sako a nevěstě na šaty nebo se vkládají do látkového pytlíčku. Zlato si novomanželé ukládají a později v případě nutnosti zpeněží. Rodiny novomanželům pomáhají také s novým bytem nebo domem. Vybaví a zařídí jim  byt a v některých případech koupí i celý byt. Pomáhají tak mladým novomanželům v začátcích.

Svatba se může v každé oblasti Turecka trochu lišit, a to hudbou, tancem, tradicemi atd. Jinak vypadá svatba u Černého moře, jinak v Izmiru, jinak ve Vanu a jinak, když se jedná třeba o svatbu turecko-kavkazskou. Každopádně všechny svatby probíhají ve velkém stylu a znamenají velkou událost v životě všech Turků. Jak taková svatba vypadá můžete vidět v jednom z dílů pořadu České televize, Babylon.