Turecké dívky a česko-turecké vztahy


V následujícím článku se pouštíme na poněkud tenký led a budeme se zabývat velmi ožehavým tématem. Řeč je o tureckých dívkách, které jsou pro našince stále velice exotická stvoření, a čert aby se v nich vyznal. Turecké holky se v mnohém od českých holek velmi liší, ale najdeme tu i společné rysy, které mají snad všechny ženy na zeměkouli a na kterých se shodnou muži popíjející pivo v hospůdce na růžku nebo mládenci připíjející si tequillou či hoši srkající čerstvé klokaní mléko.

Jaké jsou turecké dívky?

Turecké dívky jsou oproti vstřícným Evropankám poněkud plachá stvoření, které je potřeba dobývat, dobývat a ještě jednou dobývat, než svolí k pozvání na čaj či kávu. Nezřídka se stane, že i na toto první rande přijde turecká dívka se svým ženským doprovodem. Může jím být starší sestra či dobrá kamarádka. Je to čistě z bezpečnostního hlediska a turečtí kluci s tím musí počítat nebo obrátit svou pozornost na ženy z jiných končin. Proto jsou v Turecku velmi žádané ženy z Ruska, Polska a i české ženy mají v Turecku dobrý zvuk, jelikož mnohem snadněji podlehnou snědým svůdníkům, kteří pro lichotku nejdou daleko a chovají se jak praví džentlmeni. Proto také dle neoficiálních statistik existuje mnohonásobně více česko-tureckých párů, které tvoří česká žena s tureckým přítelem, než v opačném složení, ale najdou se světlé výjimky.Jedním takovým historicky doloženým případem byl Václav Einkaufer, člen Černínovy družiny, která se do Turecka vydala v letech 1644 – 1645. Zmíněný Einkaufer v Istanbulu údajně navázal milostný vztah s jakousi Turkyní, za nějž byl potrestán bitím, zatímco jeho milenka zřejmě zaplatila za cizoložství životem. Další český cestovatel do Osmanské říše, Václav Vratislav z Mitrovic (1576 – 1635), zvaný „Tureček“, který ve svém cestopisu Příhody Václava Vratislava z Mitrovic, kteréž v tureckém hlavním městě Constantinopoli viděl, v zajetí svém 1591 zkusil a sám léta 1599 sepsal popisuje dojem z tureckých žen doslova takto: „ … kromě jedné jiné nic obzvláště pěkného nic nebylo, všecko snědé, černooké, s barevnými vlasy a obočími“

Současné turecké dívky a ženy mají pro Evropana nádech exotiky a orientu. Pokud mládenec vytrvá a nakonec dobude srdce turecké slečny, čeká ho dlouhodobý vztah plný oddané lásky a celoživotního závazku. Turecké ženy obecně velmi pečují o svůj zevnějšek a chtějí se muži líbit za všech okolností. Některé ženy umí svůj půvab podtrhnout perfektním líčením, ale najdou se i případy žen, které neznají míru a přeženou to zejména s křiklavým odstínem červené rtěnky. Samostatnou kapitolou jsou na blond obarvené turkyně, které se chtějí odlišit od záplavy tmavovlásek, ale výsledkem je až někdy komicky působící zlatě zářící štice s tmavým odrostkem.

Odkud jsou nejkrásnější turecké dívky?

V Turecku se říká, že nejkrásnější ženy pocházejí z Izmiru. O Istanbulských dívkách se naopak říká, že jsou proměnlivé jako istanbulské počasí. Další svébytnou skupinou dívek jsou dívky ve vypasovaných kabátech s vlasy skrytými pod šátkem. Šátek značí velmi tradiční smýšlení a náboženskou striktnost. V istanbulských ulicích také můžete potkat slečny zcela zahalené, kterým zpod černého sukna čouhá pouze nos. V tomto případě se většinou jedná o slečnu z arabského světa, jelikož tato róba se v tureckých šatnících zatím nevyskytuje.

V našem článku je také třeba podotknout, že nedoceněným, ale velmi důležitým faktorem, v česko-tureckých milostných vztazích jsou určité kulturní rozdíly, odlišná očekávání a vzájemné nepochopení. Nezřídka se tedy stane, že česká dívčina během své bujaré dovolené v jednom z tureckých letních letovisek prožije vášnivý románek s tureckým mladíkem, který ji poměrně záhy požádá o ruku, k čemuž česká dívka opojená láskou neuváženě svolí bez toho, aniž by si byla vědoma oněch kulturních rozdílů a odlišných budoucích očekávání. Následuje pak vystřízlivění, které končí rozvodem nebo v horším případě tahanicemi o potomka.

Abychom ale náš lehce nadnesený článek o tureckých dívkách a česko-tureckých milostných vztazích nezakončili pesimisticky, je třeba říci, že láska nezná hranic a pokud se dva lidé mají opravdu rádi, nezáleží na jazyku, kultuře či vyznání. Základem všeho je vzájemný respekt, umění dělat kompromisy a snažit se pochopit jeden druhého. Příkladem česko-tureckého milostného vztahu se šťastným koncem tak může být například již zlidovělá pohádka Lotrando a Zubejda.