Turecké rytmy rozezněly Obecní dům


V pátek 14. srpna 2015 se Smetanova síň Obecního domu zaplnila příznivci Turecka a vážné hudby Od 19:30 hodin se tam totiž konal koncert Turecká národní filharmonie mládeže (Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası), na který jsme již všechny členy ČeskoTurecko zvali prostřednictvím našeho blogu.

koncert_turecko_mladere_001

Koncertní sál jako první rozezněly tóny Ibéria (Po ulicích a cestách, Vůně noci, Sváteční jitro) od Claude debussy. Českou stopou na koncertu byly Slovanské tance, op. 46 od Antonína Dvořáka. Posluchače před přestávkou nadchly turecké rytmy taneční rapsodie pro orchestr od Ulvi Cemal Erkin, který patří mezi zakladatelskou generaci tureckých skladatelů symfonické hudby, která již měla možnost studovat „západní“ vážnou hudbu v evropských hudebních centrech. Erkin byl členem skupiny skladatelů, která si říkala „Turecká pětka“. Každý z členů se snažil najít svůj způsob jak do západního kompozičního stylu vnést lidové, klasické a mystické prvky turecké hudby. Po přestávce následovala Petruška hudba k baletu, kterou složil Igor Stravinskij.

Tureckou národní filharmonii mládeže založil v roce 2007 dirigent Cem Mansar za podpory nadace rodiny Sabancı (Sabancı Foundation / Sabancı Vakfı). Těleso je tvořeno stovkou 16-22letých hráčů, kteří byli vybráni na konzervatořích ze všech koutů Turecka. Od roku 2008 podnikají mezinárodní turné a před návštavou Prahy, také zavítali do Bonnu, Berlína a také nizozemských měst Haag a Amsterodam.

koncert_turecko_mladere_002

Všem posluchačům se pražský koncert mladých nadějných muzikantů natolik líbil, že si svým aplausem vynutili přídavek v podobě svou dalších skladeb.

Turečtí muzikanti po skočení koncertu v prázdném sále v sobě nezapřeli svůj temperament a z radosti skvěle odehraného koncertu se na pódiu spontánně bavili.