Turecko 2023: Jak se připravuje Istanbul?


Turecko zažívá v posledním desetiletí ekonomický rozmach. Ambice Turecka v čele s novým prezidentem Erdoganem nejsou rozhodně malé – do roku 2023 se chce zařadit mezi deset největších ekonomik světa. Rok 2023 není zvolen náhodou. Právě v tomto roce bude Turecko slavit 100. výročí založení Turecké republiky. Důkazem, že je Turecko silným ekonomickým hráčem a regionální mocností mají být mimo jiné až megalomanské projekty v turecké infrastruktuře, které se plánují. Podívejme se, jaké projekty se týkají Istanbulu.

Jeden z takových projektů byl již světu představen – v říjnu minulého roku byl v Istanbulu slavnostně otevřen železniční tunel pod Bosporem. Myšlenka na podmořské spojení Asie a Evropy se objevila již před 150 lety, stavba projektu byla zahájena až v roce 2005. Finanční a technologická náročnost, ale také archeologický výzkum, který stavbě předcházel, posunuly původní termín dokončení v roce 2009 o čtyři roky.

Projekt Marmaya má především pomoci istanbulské dopravě. Odhady uváděly, že denně by městské vlaky mohly přepravit až 1,5 milionu obyvatel. Třináctikilometrový tunel nemá být v Istanbulu jediným projektem tohoto typu. Na rok 2017 se plánuje zahájení provozu tunelu pro motorová vozidla, jež má umožnit až 120 000 vozidlům denně snadné a rychlé cestování mezi evropskou a asijskou částí města. Na využívání rychlého vlakového spojení si řada obyvatel Istanbulu zvykla rychle. Někteří však k projektu i nadále nemají důvěru, jako například naše posila v ČeskoTurecko Tuğçe Çakırca. „Už dva dny po otevření se provoz musel zastavit kvůli nějaké technické závadě. Mám důvody, proč tomu nevěřit,“ říká jednoznačně.

Diskuzi vyvolává i další projekt, a to výstavba v pořadí již třetího letiště. Kapacitou pasažérů má být údajně největším letištěm světa a svou celkovou plochou se šesti přistávacími dráhami má překonat velikost londýnského letiště Heathrow. Letiště bude situováno v evropské části Istanbulu a dokončení se plánuje na rok 2018. Návštěvníci Istanbulu si již v dnešních dnech mohou povšimnout stavebních prací na třetím bosporském mostě pojmenovaném po sultánovi Selimovi I. Most bude spojovat nejstarší čtvrti města Galata a Eminönü. Pilíře mostu mají být vysoké až 320 metrů. Právě na nedostatečnou snahu začlenit most do siluety města poukazují kritikové.