Turecko a Olympijské hry


Ve stejný den, jako česká representantka Eva Samková získala na XXII. zimních olympijských hrách v ruské Sochi zlatou medaili ve snowboardcross, se her účastnili také turečtí representanti v krasobruslení Alper Uçar z Denizli a Alisa Agafonova, která původně pochází z Ukrajiny. Přestože oba krasobruslaři předvedli divácky velmi zajímavé vystoupení, do bojů o medaile nepromluvili.olympic_turkey_sochi_002Oba turečtí sportovci tvoří velmi sehraný pár, což svými slovy také potvrdil Alper, když o jejich vztahu doslova prohlásil, že Alisa je krásná jako obrázek a on je rámeček, který ji chrání.

Obecně se dá říci, že v Turecku nejsou zimní sporty moc populární, takže na hrách v Sochi Tureckou republiku reprezentuje pouze 6 representantů. Mezi další disciplíny, ve kterých nastoupili turečtí reprezentanti na hrách v Sochi, patří alpské lyžování a běh na lyžích. V Turecku překvapivě krom slunných pláží, za kterými s oblibou jezdí na dovolenou také čeští turisté, naleznete i ski areály. Mezi známější zimní střediska patří například Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Kartepe a Erciyes.

Istanbul v roce 2013 neúspěšně kandidoval na letní olympijské hry v roce 2020, ale porazilo ho Tokio, které tento svátek sportu nakonec uspořádá. Na video z istanbulské kandidatury se můžete podívat zde: