Turecko je lodní velmoc, české firmy na tom mohou vydělat


Není žádným velkým překvapením, že Turecko, které je omývané ze třech stran čtyřmi různými moři a kde se nachází jedna s nejdůležitějších námořních spojnic Bosporský průliv, je také významným hráčem ve výrobě a opravě lodí.

V některých segmentech výroby lodí patří Turecko mezi světovou špičku

V Turecku funguje asi 80 loděnic, které vyrábí jak velké nákladní lodě, tak také jachty pro rekreační a sportovní využití. Například v segmentu megajachet (nad 25 m délky) patří Turecko mezi top 3 světové výrobce. Příklady úspěšných tureckých loděnic jsou například firmy Mengi Yay a Oruçoğlu (Miss Tor Yacht), které se řadí v top 30 světovým firmám ve svém oboru. Ve výrobě malých tankerů se pak řadí Turecko mezi nejvýznamnější evropské výrobce. Mnoho z tureckých loděnic se nachází v Tuzla (předměstí Istanbulu) a „na druhém břehu“ v oblasti Yalova. Celkový objem výroby lodí v Turecku dosáhl v roce 2016 objemu 2,5 mld USD (přibližně 60 % z částky činí export). V segmentu počtu objednávek lodí se pak Turecko dlouhodobě řadí mezi top 5 zemí světa.


Další významnou část sektoru také tvoří opravy a přestavby lodí, které zejména v poslední době získávají na důležitosti. V Turecku se aktuálně opraví, renovují nebo přestavují lodě za cca 1 mld USD, přičemž se tato částka dlouhodobě zvyšuje. Turecká firma ERKAL Uluslararası Nakliyat ve Tic. A.Ş. je například největší opravnou lodí v zálivu Tuzla.

Přestože suchozemská Česká republika (Československo) bývala výrobou lodí známá po celém světě, dnes je situace velice komplikovaná a vyrábějí se u nás spíše jen větší rekreační lodě, menší čluny či hausbóty.

Mise českých dodavatelů techniky a vybavení do loděnic

Turecko může být velmi perspektivní trh pro české výrobce a dodavatele techniky a vybavení do místních loděnic. Z tohoto důvodu zahraniční kancelář CzechTrade v Istanbulu za podpory Generálního konzulátu ve dnech 28. 5. -1. 6. 2018 pořádá misi českých podnikatelů, kteří mají zájem rozšířit své aktivity také o Turecko.

Cílem podnikatelské mise českých dodavatelů techniky a vybavení do loděnic je prezentovat české firmy před významnými hráči z oboru v oblastech Istanbul, Tuzla a Yalova. Součástí mise je představení českých firem tureckým investorům, provozovatelům a vlastníkům loděnic. Dále pak osobní návštěva místních výrobních zařízení a možnost B2B jednání. Součástí podnikatelské mise bude také v neposlední řadě organizace neformálního společenského večera za účasti zástupců Asociace výrobců lodí GISBIR a dalších obchodních, průmyslových a diplomatických partnerů českých zastupitelských orgánů v Turecku.

Pokud máte zájem se této mise českých dodavatelů techniky a vybavení do loděnic účastnit, kontaktujte zástupce obchodně-ekonomického úseku Generálního konzulátu v Istanbulu nebo vedoucího zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu: Mgr. Vladislav Polách, vladislav.polach@czechtrade.cz Doplňující informace o plánované misi najdete také přímo na webu Czechtrade.

Turecko lodě

ČeskoTurecko je soukromou organizací, která pomáhá českých firmám prosadit se v Turecku a poskytuje profesionální služby, které jsou zaměřeny na podporu exportu do Turecka, importu zboží z Turecka, tlumočení a překlady do turečtiny, či vyhledání a kontaktování vhodných tureckých obchodních partnerů a další. Více informací o ČeskoTurecko se dozvíte na webu zde, nebo neváhejte napsat na info@ceskoturecko.cz či zavolat na +420 736 177 368.