Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Mapa Turecka


Turecko je jedinečná země a svou rozlohou 783 562 kilometrů čtverečních je desetkrát větší než Česká republika. Rozkládá se na území Evropy a Asie. Evropská část se nazývá Thrákie nebo Rumélie podle historických států na tomto území. Tvoří však jen 3 % tureckého území. Mnohem větší část náleží k Asii, konkrétně na poloostrově Malá Asie. Jiným názvem ho můžeme nazvat Anatolie, což v turečtině znamená východ.

Mapa Turecka a zajímavé turistické destinace


Turecko sousedí s Bulharskem, Řeckem, Sýrií, Irákem, Íránem, Ázerbájdžánem, Arménií a Gruzií.

Ze severu tureckou pevninu omývá Černé moře, které Bosporskou úžinou přechází v Marmarské moře a následně úžinou Dardanely v moře Egejské. Na jihu je možné smočit se v moři Středozemním.

Vzhledem k dlouhému a krásnému pobřeží je Turecko populární destinací pro letní dovolené u moře. Na Egejské riviéře jsou nejznámější letoviska Çeşme, Bodrum, Kuşadası, Marmaris a Fethiye, na Turecké riviéře na jihu země zejména Antalya a Alanya.

Mezi hlavní turecké řeky patří Aras, tekoucí do Kaspického moře a „mezopotámské“ řeky Eufrat a Tigris, které přes dnešní Irák putují do Perského zálivu.

Turecko je však velmi rozlehlé a různorodé, tak tam kromě pláží najdeme i místa k lyžování. Nejvýznamnějším pohořím je Taurus, táhnoucí se 2000 kilometrů ze středu země na východ, kde přechází v Arménskou vysočinu s bájnou horou Ararat, která je zároveň se svými 5137m nejvyšší horou Turecka. Z Černého moře se zvedají Pontské hory a pohoří Kaçkar. Mezi těmito pohořími se v centrální Anatolii rozprostírá náhorní plošina, v létě velmi suchá oblast s mnoha slanými jezery. Největšími z nich jsou jezero Van a jezero Tuz.

Dalším zajímavým přírodním jevem v Turecku je Pamukkale neboli v překladu bavlněný hrad. Jsou to travertinové kaskádovité bazénky s teplou vodou, kde se lidé mohou koupat. Také Kapadokye se skalními městy, mnohými komíny a jinými útvary, kde lidé dříve bydleli.