V létě do Turecka jako dobrovolník nebo student


Přemýšlíte, jak smysluplně využít letních prázdnin a zároveň o něco více poznat Turecko, jeho kulturu a místní obyvatele? Pokud Vás nebaví klasické turistické zájezdy a rádi byste během svého volna pomohli dobré věci nebo se naučili něco nového, můžete zkusit třeba dobrovolnický projekt nebo letní školu. Příležitostí se nabízí celá řada, a to nejen pro studenty. Následující článek nabízí několik tipů, jak strávit až několik týdnů v Turecku a udělat přitom něco užitečného pro sebe nebo pro druhé. To vše, aniž byste museli sáhnout hluboko do kapsy.

Workcampy: Buďte součástí mezinárodní skupiny dobrovolníků

International volunteers in TroyJednou z možností, jak vyjet do Turecka jako dobrovolník, je zúčastnit se tzv. workcampu. Jedná se většinou o dvoutýdenní projekt, během kterého se skupina lidí z celého světa společně podílí na veřejně prospěšných aktivitách. V rámci workcapmu můžete pomáhat s rekonstrukcí památek, přípravou festivalu či s organizací slavností během ramadánu, pečovat o lidi s různou formou postižení nebo třeba učit děti anglicky, nabídka je pestrá. Workampy ale nejsou zdaleka jen o práci, jsou také příležitostí poznat regiony, do kterých byste se jako turisté pravděpodobně nepodívali, seznámit se s místními lidmi a získat nové přátele z různých koutů světa.

Zúčastnit se zpravidla mohou všichni, kterým bylo 18 let, jedinou podmínkou je schopnost komunikovat v cizím jazyce, většinou anglicky. Mezinárodní databáze spravovaná organizací Service Civil International momentálně nabízí téměř 50 workcampů konaných v různých částech Turecka. Stačí si vybrat jeden či více projektů a přihlásit se prostřednictvím jedné ze tří organizací (INEX-SDA, Duha, Tamjdem), které mají na starost vysílání účastníků z České republiky.

Každý zájemce musí zaplatit administrativní poplatek v rozmezí 1500 až 2000 Kč sloužící jako příspěvek na organizaci workcampů a na zprostředkování Vaší účasti. Dále si platíte jen dopravu na místo konání projektu. Ubytování i stravu budete mít zajištěnou od přijímací instituce, která v některých případech hradí i výlety po okolí nebo jiné volnočasové aktivity.

Léto v turecké rodině

Další nevšední příležitostí pro cestovatele a dobrovolníky jsou stránky Workaway nebo HelpX. Obě disponují databází jednotlivých hostitelů nebo rodin, kteří Vám výměnou za několik hodin práce denně nabídnou ubytování u sebe doma a většinou i jídlo. Stejně jako v případě workcampů je nabídka práce široká a největším přínosem pro Vás je poznání nového kraje a kultury skrze místní obyvatele. Rozdíl je v tom, že Váš pobyt není zprostředkován žádnou českou organizací a  většinou nejste součástí větší skupiny dobrovolníků. V databázi si najdete a sami oslovíte konkrétní hostitele, se kterými si pak domluvíte vše podstatné včetně délky Vašeho pobytu nebo typu práce. Nemusíte tedy platit žádné poplatky a máte volnější ruku například při rozhodování o časovém rozmezí pobytu v Turecku nebo jinde ve světě.

Letní univerzity a kurzy turečtiny

Summer University in Izmir

Pokud jste mladí a spíše než dobrovolnická práce Vás láká zapracovat na osobním rozvoji a přitom se bavit ve společnosti dalších mladých lidí z celé Evropy, můžete vyjet na jednu z letních univerzit, které pořádá mezinárodní studentská organizace AEGEE. Letní univerzity jsou kromě zlepšování komunikačních a dalších tzv. měkkých dovedností zaměřené na určité téma, od výuky místního jazyka a kultury přes umění až po životní prostředí. Každá univerzita trvádva nebo tři týdny, přičemž cena za jeden týden, zahrnující program včetně většiny výletů, ubytování a minimálně dvě jídla denně, nepřesahuje 100 eur. Stejně jako v předešlých případech je každý účastník zodpovědný za vlastní dopravu na místo konání akce.

V Turecku se letos koná pět letních univerzit, a to v Adaně, Çanakkale, Eskişehiru, Istanbulu a Izmiru. Seznam všech univerzit s podrobnějšími informacemi najdete zde. Pobočky AEGEE v České republice, prostřednictvím kterých se můžete na letní univerzity přihlašovat až do 25. dubna, najdete v Praze, Brně a v Plzni.

Letní kurzy turecké kultury nebo turečtiny na poněkud formálnější bázi pořádá většina univerzit v Turecku. V tomto případě ovšem musíte počítat s vyššími poplatky za výuku nebo ubytování. V Istanbulu pořádají zajímavé letní programy například univerzity Boğaziçi, Sabancı nebo Aydın.