Z 19. století do současnosti: krátký pohled na fotbalové Turecko


V Turecku je fotbal bezesporu jeden z nejpopulárnějších a nejsledovanějších sportů. Věděli jste, že svůj první zápas v zahraničí Turecko sehrálo na Olympijských hrách v Paříži v roce 1924 proti Československu? Prohrálo 5:2. Sledovaný bude určitě také páteční zápas Turecko – Česko. Jaký bude výsledek tentokrát?

Historie tureckého fotbalu

Fotbal se do Turecka dostal přičiněním Angličanů na konci 19. století. První fotbalový tým založili Angličané v Izmiru, odkud se dále rozšířil do dalších měst. Jeho popularita rostla a s tím se zvyšoval i počet jednotlivých klubů. V Istanbulu jich vzniklo hned několik, a v roce 1903 byla založena Fotbalová liga Istanbulu. Za tyto kluby však hráli i Angličané nebo Řekové, prvním čistě tureckým fotbalovým klubem se stal až Galatasaray Istanbul. Brzy přibyly Fenerbahçe SK a Beşiktaş JK, výčet současných klubů v Istanbul se tak stal úplný. Rivalita mezi těmito kluby je pro město typická.

Türkiye_Futbol_Federasyonu_logoAtatürk a fotbal

Založení turecké republiky v roce 1923 a Atatürkova transformace Turecka podle západních hodnot se projevila i ve fotbalu. Rok 1923 byl významný hned ze dvou důvodů, vznikla turecká fotbalová federace a Turecko se stalo právoplatným členem FIFA.  V současné době hraje hlavní tureckou ligu (Super Toto Super League) 18 fotbalových klubů, z nichž nejznámější jsou právě Galatasaray, Fenerbahçe a Beşiktaş.

Fotbal je tradičně doménou a mužů a v Turecku to platí dvojnásob. Tento tradiční pohled a roli žen na stadionu se snaží změnit fanynky istanbulského Beşiktaşu, které vytvořily v roce 2006 vlastní uskupení nazvané Ladies of Beşiktaş.

n_11355_1Jejich cíl je jasný, chtějí upozornit na genderovou nerovnost a patriarchální struktury nejen uvnitř stadionu, ale i mimo něj. Snaží se rovněž poukázat na násilí uvnitř stadionů. Dnes má uskupení stovky aktivních členů doma i v zahraničí (například v Německu, USA či Japonsku), a jejich podpora neustále roste. Participace Ladies of Beşiktaş na stadionu podněcuje ostatní fanynky k tomu, aby také přestaly sledovat zápasy u televizních obrazovek, a přišly tým podpořit osobně. Příkladu Ladies of Beşiktaş následují fanynky dalších klubů.

Česká republika a Turecko

Turecký národní tým se představí fanouškům již tento pátek v kvalifikačním zápase. Pokud ještě nemáte žádné plány na páteční večer, můžete se přidat k týmu ČeskoTurecko a fandit s námi.

Kdy? Pátek 10. 10., 20:00

Kde? Restaurace a Sportbar U Zábranských, Křižíkova 89, Praha 8

Událost na facebooku

Zajímavost na závěr

Věděli jste že…fotbalový klub Beşiktaş držel se 132 decibely rekord nejhlasitějších fanoušků? V současné době je tato hranice překonána fanoušky Kansas City Chiefs (americký fotbal).