Z festivalu citrusových plodů pozitivní energie jen čiší
Zatímco uplynulý víkend se v České republice nesl ve znamení 25. výročí sametové revoluce, o několik tisíc kilometrů jižněji se turecké městečko Mersin proměnilo v citrusové království. Konal se tu již v pořadí pátý festival citrusů. Vzhledem k tomu, že se v oblasti Mersinu pěstuje zhruba 70 % celkové produkce citrusů v Turecku, bylo rozhodně co slavit.
Mersin se nachází v jižní části Turecka u pobřeží Středozemního moře. Přesto, že má Mersin turistům co nabídnout, stále zůstává v pozadí jiné turistické destinace – Antalye. Zatímco například v roce 2010 navštívilo Antalyi 15 milionů turistů, do Mersinu zamířily pouze dvě procenta z tohoto čísla. Právě to se snaží organizátoři festivalu citrusů napravit. Hlavní tvůrce festivalu, Abdullah Öztürk, se inspiroval festivalem citrusových plodů ve francouzském Mentonu. Ačkoli primárním cílem festivalu zůstává ukázat význam pěstování citrusů v této oblasti, zvýšení povědomí o Mersinu jako turistické oblasti s tím jde ruku v ruce. Každý rok zamíří do Mersinu tisíce domácích i zahraničních návštěvníků, pro které je připraven bohatý program. Ulice se promění v citrusové promenády plné soch z pomerančů, citrónů, mandarinek či grepů, na které se údajně spotřebuje až 50 tisíc plodů. Všude vlají žluté a oranžové vlajky, hraje hudba, lidé tancují, s obchůdky nabízející citrusové plody jakoby se roztrhl pytel a pozitivní energii cítíte všude kolem.
Na festivalu nepředvádí své umění jen domácí umělci, letos se představili hosté z 32 různých zemí. Většina je z okolních států na Balkáně a Střední Asie, ale narazíte například také na umělce z Peru. Oblečeni jsou všichni v tradičních národních oděvech, čímž se podílí na neuvěřitelné barevnosti celého festivalu.
Produkce citrusů v Turecku rapidně vzrostla zejména po roce 2000. Hlavní oblastí pěstování je oblast Cukurova, která se rozděluje do tří provincií. Zatímco provincie Adana a Hatay se soustředí na pěstování pomerančů, grepů a mandarinek, provincie Mersin se specializuje na citrony. Antalya, která je také pověstná citrusovými plody, se podílí na celkové produkci citrusových plodů pouze 20 %. Mezi hlavní exportní destinace patří Ukrajina, Rusko, a země Blízkého východu. Problémová politická situace těchto zemí však vede k tomu, že Turecko hledá nová odbytiště, mezi která se zařazuje Čína či Japonsko.
Pokud nemáte plány na listopad příštího roku, festival v Mersinu stojí určitě za návštěvu.
Nebo si také můžete přečíst zajímavý rozhovor s Helenou Levent pocházející z České republiky, která se vdala do Turecka a stala se místní celebritou. S manželem se věnují pěstování citrusů a před třemi roky se rozhodla k vlastnímu podnikatelskému záměru, o kterém referovala i turecká média.